حمید کارگر امروز در گفت وگو با ایرنا افزود: رشد وزنی صادرات فرش دستباف در سال های اخیر بی سابقه بوده ضمن این که در هشت ماهه امسال صادرات فرش دستباف ایرانی به لحاظ ارزشی ۱۲ درصد رشد داشته است.

وی با بیان آن که فرش دستباف ایرانی روزهای خوشی را سپری می کند، اظهار کرد: بخشی از وضعیت روبه رشد فرش دستباف ایرانی متاثر از بهبود مناسبات سیاسی کشور و حاکم شدن ثبات اقتصادی است.

کارگر ادامه داد: صادرات فرش دستباف ایرانی به لحاظ وزنی و ارزشی در حال رشد است، هرچند از وضعیت کنونی راضی نیستیم، اما امیدواریم رشد صادراتی فرش شتاب بیشتری به خود بگیرد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران سپس با اشاره به تحریم چهارساله فرش دستباف ایرانی از سوی آمریکا گفت: این کشور در چهار سال گذشته تاکنون واردات هرگونه فرش دستباف که مبدا تولید آن ایران ثبت شده باشد، ممنوع اعلام کرد که امیدواریم این کشور خردمندانه عمل کند و با لغو این تحریم به شهروندان خودش که از داشتن دستباف های ایرانی محروم شدند، لطف کند.

وی افزود: آمریکا با لغو تحریم واردات فرش ایرانی به خاک خود، نشان دهد که به دنبال تحریم هنر و هنرمند نیست، چرا که فرش دستباف ایرانی نه دولت، بلکه توسط هنرمندان ایرانی تولید می شود.

کارگر با بیان این که در کنار تحریم مستقیم فرش توسط آمریکا، تحریم های عمومی نیز بر آینده فرش دستباف ایرانی اثر گذار بوده است، اظهار کرد: این تحریم ها به نوعی هزینه های حمل و نقل و بیمه و قیمت تمام شده فرش دستباف را متاثر کرده که امیدواریم فضای مراودات سیاسی و اقتصادی کشور که به نوعی روبه ثبات و بهبود رفته است، اثرات مثبت آن را در حوزه فرش دستباف شاهد باشیم.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران همچنین بیمه قالیبافان را یکی از چالش ها و مشکلات فراروی این حوزه دانست و گفت: با توجه به بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ در مجلس، شرایط خوبی ایجادشده تا اعتبار لازم برای بیمه قالیبافان به تصویب برسد.

کارگر با بیان آن که سالانه اعتبار لازم برای پوشش بیمه قالیبافان تصویب می شود، افزود: متاسفانه در سال ۹۳ اعتبار مصوب، جوابگوی بیش از ۴۸۰ هزار نفری که زیر پوشش بیمه قالیبافان قرار داشتند، نبود، بنابراین نه تنها افراد و قالیبافان جدیدی به این مشمولان اضافه نشد، بلکه همان افراد نیز در استان های مختلف دچار قطع بیمه شدند.

وی اظهار امیدواری کرد: اکنون که لایحه بودجه در مجلس در حال بررسی است، نمایندگان به تامین اعتبار بیمه قالیبافان برای سال ۹۴ توجه داشته باشند تا این افراد بتوانند همچنان از این بیمه استفاده کنند.

کارگر با بیان آن که در سال های اخیر برخی غیرقالیبافان از بیمه قالیبافی استفاده کرده اند، گفت: مرکز ملی فرش ایران با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پالایش برای حذف غیرقالیبافان است تا ۵۰۰ هزار نفر از قالیبافان واقعی را در سال آینده زیرچتر حمایت های بیمه ای قرار دهیم.

وی افزود: تخمین زده می شود حدود یک میلیون نفر قالیباف در کشور وجود داشته باشند که از این تعداد حدود ۷۰۰ هزار نفر قالیباف فعال و تمام وقت هستند.

کارگر با بیان این که برای حمایت از تولید داخل، تعرفه واردات فرش های دستباف بسیار بالاست، تصریح کرد: براساس آمار گمرک ایران، واردات رسمی فرش دستباف از سایر کشورها نداریم، چرا که این کار اصلا برای واردکنندگان مقرون به صرفه نیست، اما شاید از مبادی غیررسمی، قاچاق فرش دستباف به کشور صورت گیرد که به لحاظ کیفیت و کمیت اصلا قابل توجه به شمار نمی آید.

وی سپس کپی از طرح ها و نقش های ایرانی را به عنوان یک دغدغه در حوزه فرش دانست و افزود: برای مقابله با این معضل، مرکز ملی فرش ایران اقدام به ثبت ملی و جهانی طرح ها و نقوش فرش های ایرانی کرده است.

کارگر امکان کپی فرش های ایرانی و صادرات آن به دیگر کشورها توسط چین را منتفی دانست و اظهار کرد: کشور چین در سال های اخیر از تولیدکننده فرش دستباف به واردکننده این محصول تبدیل شده است و فعالان تولید فرش در چین به سمت دیگر صنایع رفتند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: براساس آمار هشت ماهه امسال، چین رتبه ششم را در واردات فرش ایرانی دارد؛ یعنی این کشور به جای تولید فرش دستباف و رقابت با ما، به یکی از مشتریان اصلی فرش دستباف ایرانی تبدیل شده است.

وی با بیان این که چین بازار بسیار خوبی برای فرش دستباف ایرانی به شمار می آید، گفت: هم اکنون یک طبقه ثروتمند ۲۰۰ میلیون نفری در چین شکل گرفته که می تواند مشتری بالقوه فرش ایرانی باشد. امیدوارم با یک نگاه کلان و بلندمدت، فعالان و تولیدکنندگان فرش ایرانی حضور و ورود خوبی در بازار چین داشته باشند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران سپس با اشاره به طرح ها و نقوش فرش ایرانی اظهار کرد: طرح ها و نقوش فرش ایرانی به نام پدیدآورندگان آنها، ثبت ملی می شوند؛ یعنی هر طراح و نقاش ایرانی می تواند طرح های خود را به نامش ثبت کند.

کارگر با بیان این که مناطق جغرافیایی فرش ایران نیز ثبت ملی می شوند، گفت: تاکنون ۴۰ منطقه جغرافیایی فرش ایران ثبت ملی شدند و از این میان حدود پنج منطقه با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسیدند.

وی اضافه کرد: ۱۱ منطقه جغرافیایی دیگر نیز پرونده آنها در WIPO در حال بررسی است که امیدوارم به ثبت جهانی برسند ضمن این که این روند برای سال آینده همچنان ادامه خواهد داشت.