به گزارش سوکا به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و میلاد مسعود حضرت زینب(س)، بار دیگر شهادت جمعی از آتش نشانان قهرمان در جریان حادثه ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت و تصریح کرد: نام این آتش نشانان گرامی و ایثار و فداکاری شان در خاطره ملت عزیز ایران جاودانه شد و مردم نیز قدرشناسی خود را نسبت به این جوانان قهرمان، به خوبی نشان دادند. ضمن تسلیت به خانواده های مکرم این عزیزان، برای روح بلند آنان علو درجات را آرزومندیم و از خداوند می خواهیم که ارواح پاکشان را با ارواح طیبیه شهدا و ائمه اطهار(ع) محشور گرداند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه فجر اظهار کرد: دهه فجر یادآور رشادت ها، جانفشانی ها و یک انقلاب عظیم در تاریخ ملت ایران است. زمانی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید هیچ کس گمان نمی کرد که این پیروزی به این سرعت آن هم با دست خالی از سلاح و در برابر حمایت های شرق و غرب از رژیم سفاک پهلوی حاصل شود اما تقدیر الهی این بود که با مجاهدت مجاهدان، حضور مردم و رهبری های امام راحل(قدس الله نفسه الزکیه) چنین انقلاب بزرگی در تاریخ ایران به منصه ظهور برسد.

وی با بیان اینکه آنچه انقلاب اسلامی ایران را از سایر انقلاب ها در سطح جهان متمایز می کند، معنویت، دیانت و روح الهی جاری در این انقلاب است خاطر نشان کرد: عدالت، استقلال، آزادی و در کنار آنها جمهوری اسلامی شعارهای اساسی مردم در جریان انقلاب بود. مقوم جمهوری اسلامی، حضور مردم در صحنه، اسلامیت و ارزش های معنوی بوده و هست.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیم رئیس جمهور جدید آمریکا مبنی بر صدور دستور ممنوعیت ورود مسلمانان به این کشور، چنین اقدامی را رفتاری نامتعادل، غیرانسانی و خلاف موازین حقوق بشر توصیف کرد و گفت: از خوی آمریکایی‌ها چنین تصمیمی بعید نبود. سردمداران آمریکا معمولاً به اقدامات سلطه جویانه خود رنگ و لعاب حقوق بشری می دادند اما امروز چهره خود را آشکارتر نشان می دهند.

وی افزود: اینکه رئیس جمهور آمریکا به یکباره دستور ممنوعیت سفر مسلمانان به این کشور را صادر می کند و به نحوی اسلام هراسی را توسعه می دهد، برخلاف موازین اخلاقی و انسانی است.

آیت الله آملی لاریجانی با محکوم کردن تحریک عده ای در داخل آمریکا علیه مسلمانان و برخی اقدامات نظیر آتش زدن مساجد، به برخی ادعاها علیه ایران نیز پاسخ داد و اظهار کرد: جمهوری اسلامی به دنبال نفوذ نیست بلکه این ارزش های انقلاب اسلامی است که راه خود را در منطقه یافته است. وقتی مردم منطقه رفتار حکومت های سلطه طلب را می بینند و شاهد پایبندی جمهوری اسلامی به مبانی اخلاقی و انسانی خود مبنی بر حمایت از مظلومان و مستضعفان هستند، خود به خود به سمت این ارزش ها سوق پیدا می کنند.

رئیس قوه قضاییه گفت: سلطه و نفوذ با رفت و آمد چند کارشناس به کشورهای دیگر محقق نمی شود. اگر این گونه بود آمریکایی ها با آن همه ابزار و تجهیزات می توانستند در عراق و افغانستان صاحب نفوذ باشند. این در حالی است که نفوذ جمهوری اسلامی یک نفوذ ایمانی و معنوی است.

آیت الله آملی لاریجانی از دولت، رئیس جمهور و بویژه دستگاه دیپلماسی کشورمان خواست که با عبرت از تجربیاتی نظیر تجربه «مهم و تلخ برجام»، به این رفتار نامتعادل، غیر منطقی و غیر انسانی آمریکا واکنش قاطع، مناسب و متناسب نشان دهند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تصمیم اخیر ترامپ در کنار سایر سیاست های آمریکا تجربه مهمی است برای آن که جمهوری اسلامی و مردم ما همّ خویش را برای دستیابی به پیروزی، معطوف به درون نمایند، تصریح کرد: این اقدام بار دیگر ثابت کرد که همه موظفیم با فعلیت بخشیدن به استعدادهای فراوان درون کشور و کثرت امکانات خدادادی، راه پیشرفت را طی کنیم و از آمریکا یا انگلیس خبیث هیچ انتظاری نداشته باشیم.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم پاسخ قاطع کشورهای اسلامی به تصمیم اخیر آمریکا نیز یادآور شد: ایران، سوریه، عراق و یمن که امروز مورد خشم رئیس جمهور آمریکا قرار گرفته اند دقیقا قربانی سیاست های آمریکا در حمایت از تروریست‌ها هستند.

رئیس قوه قضاییه خطاب به ترامپ گفت: شما همان کسی هستید که در جریان رقابت های انتخاباتی به رقیب خود صراحتاً گفتید که داعش را او پدید آورده است. حالا چگونه است که انتقام پدید آمدن داعش را از مسلمانان می گیرید؟