به گزارش سوکا علاءالدین بروجردی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ارتقا سطح روابط ایران و انگلیس، اظهار داشت: در مصوبه مجلس در زمینه قطع رابطه با انگلیس، تبصره‌ای وجود داشت که اختیاری به وزارت خارجه کشور داده شد تا در صورت بهبود وضعیت سطح روابط را تا سفیر ارتقا دهد که به نظر می‌رسد در این مسیر اقدام شده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: بنابراین بر اساس مصوبه مجلس، ارتقا سطح روابط بین تهران و لندن و تعیین سفیر مغایرتی با قانون ندارد. در شرایطی که دولت تصمیم گرفته است سطح روابط را ارتقا دهد همواره باید دیپلمات بریتانیا تحت رصد قرار گیرد چرا که انگلیس در طول تاریخ چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عملکرد منفی داشته است.

وی گفت: باید مراقب بود که انگلیس به واسطه سفیرش دست از پا خطا نکند و تنها در چارچوب وظایف سیاسی تعریف شده در کنوانسیون وین و قوانین بین المللی اقدام کند.

بروجردی با اشاره به مشکل صدور ویزا و روابط کنسولی بین ایران و بریتانیا، اظهار داشت: زمانی که سطح روابط ایران و انگلستان به کاردار ارتقا پیدا کرد، عنوان شد که شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا باید به کشورهای دیگر بروند آن زمان هم عنوان کردیم که چنین مسئله ای برخلاف روابط تعریف شده است.

وی گفت: تا جایی که اطلاع داریم این مسئله به صورت اساسی حل نشده است و نباید اینگونه باشد که ما به آنها امتیاز بدهیم و سطح روابط را تا سفیر افزایش دهیم اما همچنان ایرانی ها باید برای گرفتن ویزا به کشورهای دیگر سفر کنند.

این نماینده تاکید کرد: چنین روابطی قابل قبول نیست و باید در شرایطی که شاهد ارتقا سطح روابط هستیم قواعد بازی بر اساس ضوابط و مقرارت بین المللی عمل کند همچنین انگلیسی ها باید متوجه شده باشند که نباید شیطنت های گذشته را تکرار کنند و همواره باید عملکرد آنها رصد شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حمید بعیدی نژاد دیپلمات با سابقه کشور است، عنوان کرد: با توجه به تسلط بعیدی نژاد به برجام و همگرایی انگلیس به آمریکا و بدعهدی های صورت گرفته در توافق هسته‌ای امیدواریم که او بتواند از تجربیات خود در راستا احقاق منافع ملی گام بردارد.