به گزارش سوکا، بسیاری از مردم دوست دارند در طول سال اوقات فراغتی پیدا کنند تا از موزه های مختلف دیدن کنند، اما گرفتار کار و مسائل روزمره هستند. به همین جهت، تعطیلات نوروز به سبب چند روز تعطیلی و خلوتی برخی شهرها، فرصت مناسبی برای دیدن موزه ها و گالری ها محسوب می شود. بخصوص که مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی اخیرا اعلام کرد که موزه ها در ایام تعطیل نوروز باز است و ساعات فعالیت آنها از ساعت ۹ صبح تا ۷ شب خواهد بود. به گفته او، در این ایام تعداد راهنماها در موزه های مختلف افزایش خواهد داشت، همچنین در پایگاه هایی مانند پایگاه های جهانی و تعدادی از مکان های پرمراجعه مردم امکانات رفاهی بیشتری فراهم می شود.

توزیع کارت های «تهرانگردی»

موزه های تهران نظیر موزه ملی، مجموعه تاریخی سعدآباد، مجموعه کاخ موزه نیاوران وکاخ گلستان فعال خواهند بود. از سوی دیگر تسهیلاتی برای مسافران نوروزی برای بازدید از موزه ها در نظر گرفته شده است.

محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی در این زمینه به ایسنا گفت: در توافقی که بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری تهران امضا شده، قرار است در مبادی ورودی شهر تهران کارت های «تهران گردی» بین مسافران توزیع شود که با داشتن آن، مسافران می توانند برای بازدید از بناها و موزه های تهران از تخفیف استفاده کنند.

به گفته او، انداختن سفره های هفت سین باستانی و برپایی کارگاه ها و نمایشگاه هایی برای کودکان در برخی از موزه ها مانند کاخ گلستان از دیگر اقداماتی است که قرار است در اکثر موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برپا شود.

کارگر با اشاره به این که همه موزه های زیر نظر این سازمان تا دوازدهم فروردین باز است، گفت: فقط موزه هایی که فضای سبز دارد در روز سیزدهم فروردین که روز طبیعت است، تعطیل می شود، از جمله کاخ موزه نیاوران، گلستان، سعدآباد و موزه ملی.

موزه ملی و نمایش آثار خوروین

مهناز گرجی، مدیر موزه ملی نیز در گفت وگو با سوکا از فعالیت این موزه در ایام تعطیل نوروز خبر داد. او با بیان این که تمام بخش های نمایشگاهی این موزه در ایام نوروز فعال، گفت: به تعداد راهنمایان این موزه در این ایام اضافه شده تا خدمات بهتری به بازدیدکنندگان داده شود.

او با اشاره به این که فضای نمایشی ـ پژوهشی موزه با افزودن طبقه دوم ساختمان موزه ملی افزایش یافته است، اظهار کرد: این بخش به نمایش آثار مرتبط به باستان جانورشناسی و پارینه سنگی اختصاص دارد.

او همچنین از نمایش برخی از آثار بسیار ارزشمند موزه ملی برای نخستین بار در ایام نوروز خبر داد و گفت: در کنار نمایش اشیای خوروین که از کشور بلژیک اخیرا بازگردانده شده، در نمایش آثار موزه در طبقه اول بازنگری صورت گرفته است.

کاخ نیاوران و دیدن کاخ های قجری

بنابر اعلام روابط عمومی کاخ نیاوران، از اول تا دوازدهم فروردین کاخ موزه های این مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال خواهد بود و فروش بلیت از ساعت ۹ تا ۱۸ انجام می شود.

کاخ صاحبقرانیه، کاخ اختصاصی نیاوران و موزه پارچه و لباس های سلطنتی، کوشک احمدشاهی، موزه کتابخانه اختصاصی، موزه جهان نما، نمایشگاه خودروهای سلطنتی و باغ کتیبه ها فضاهایی است که علاقه مندان می توانند در این مجموعه بازدید کنند.

سعدآباد و جشنواره رسوم اقوام ایرانی

از سوی دیگر، جشنواره نوروزی تهران با هدف معرفی آداب و رسوم اقوام مختلف ایرانی در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار می شود.

یوسف منصورزاده سرپرست، مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد، بابیان این که این جشنواره با هدف معرفی فرهنگ، آداب و رسوم اقوام ایرانی در قالب نمایش تولیدات فرهنگی و اجرای موسیقی محلی برگزار می شود، گفت: این جشنواره اطلاعات فرهنگی و تاریخی بسیاری را درمورد اقوام مختلف کشور در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد.

منصورزاده با اشاره به برنامه های مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برای تعطیلات نوروز بیان کرد: این مجموعه عظیم و بی نظیر با داشتن ۱۶ موزه مختلف در تلاش است فرهنگ جامعه و ۱۲۰ سال از تاریخ کشور را به مردم معرفی کند و در این زمینه نیازمند کمک اصحاب رسانه است.

به گفته او، قیمت بلیت موزه های مجموعه فرهنگی -تاریخی سعدآباد در نوروز ۹۴ هیچ تغییری نخواهد کرد و تمامی موزه های این مجموعه برای دسترسی سریع گردشگران به فروش الکترونیک بلیت مجهز شد.

«درنگ بهار» در موزه نگارستان

علی ده پهلوان، مدیر موزه نگارستان از برپایی جشنواره نوروزی به نام «درنگ بهار» خبر داد و به مهر گفت: برای برپایی این جشنواره از پنج ماه پیش برنامه ریزی و منابع مالی آن را تامین کردیم. این جشنواره از روز دوم نوروز آغاز می شود و تا آخر فروردین ادامه خواهد داشت. برپایی گالری عکسی درباره بهار و ویدئوآرت و نقالی و موسیقی زنده در فضای باز از جمله برنامه های این جشنواره است.

نوروز ایرانی و تماشای آثار هنرمند آلمانی

موزه هنرهای معاصر تهران که میزبان آثار اتو پینه هنرمند بزرگ آلمانی است، بعد از ایام فاطمیه و از روز پنجم تا دوازدهم فروردین هر روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر میزبان علاقه مندان است.

در این نمایشگاه آثار هنری پینه با عنوان رنگین کمان، ارواح نور با رنگ آمیزی آبی ـ سبز برگرفته از کاشیکاری موزه امام در اصفهان، چیدمان حجم های بادی با عنوان هفت ستاره، اتاق نور پراک، گواش های آتشین با عنوان های سرد شدن ماه، ریش آبی، اسکلت، نوازش، برگ پاییز، چرخ های آتش، آثار چاپ سیلک و چاپ برجسته، تابلوهای سرامیکی و نمایش اسلاید با موضوع رنگین کمان به نمایش درآمده است.

نمایشگاه اتو پینه یکی از مهم ترین اتفاقات حوزه هنرهای تجسمی در سال محسوب می شود. موزه هنرهای معاصر تهران برای برپایی این نمایشگاه صد اثر از این هنرمند آلمانی را گردآوری کرده است. این نمایشگاه که از اوایل اسفند برپا شده تا بیست و هشتم فروردین ماه برقرار است و علاقه مندان می توانند جهت بازدید از این نمایشگاه به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه کنند یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۸۸۹۵۱۹۶۵ روابط عمومی تماس بگیرند.

اتو پینه یکی از هنرمندان تجربه گرای آلمان است که وقتی سال قبل از برپایی نمایشگاهش در ایران مطلع شد، بسیار خوشحال شد، اما در این فرصت اجل او را مهلت نداد و درگذشت. او تجربه حضور در جنگ جهانی دوم را هم دارد. آثار اتو پینه تمرکز زیادی روی عناصر اربعه دارد و او با آتش و خاک و باد و نور، آثار بسیاری پدید آورده است.

تماشای عکس های فاطمی

اما برج میلاد تهران هم که در ایام نوروز ویژه برنامه هایی را تدارک دیده، با یک گالری و یک موزه در ایام نوروز پذیرای مخاطبان است. نمایش آثار سوگواره ملی عکس یاس با محوریت حضرت فاطمه زهرا در ایام فاطمیه در برج میلاد برگزار می شود. این نمایشگاه از بیست و هفتم اسفند تا پنجم فروردین در گالری شرقی گذرگاه برج میلاد از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به صورت رایگان بیش از ۵۰ عکس را به معرض نمایش گذاشته است.

موزه مشاهیر برج میلاد هم که موزه ای دائم در تراز ۲۷۱ درجه این سازه مرتفع است، مجسمه های سیلیکونی مفاخر ایرانی مانند امیرکبیر، نیما یوشیج، شهید چمران، سیمین دانشور، جلال آل احمد، علامه دهخدا، ملک الشعرای بهار و سهراب سپهری را پیش روی علاقه مندان قرار داده است. بازدیدکنندگانی که بلیت بازدید از برج میلاد را دریافت می کنند، می توانند از این مجسمه ها که بسیار طبیعی به نظر می رسد، دیدن کنند.

برج میلاد تهران به یک مکان توریستی در ایام نوروز بدل می شود و بسیاری از مردم شهرهای ایران که به تهران می آیند بازدید از این یادمان را در برنامه خود قرار می دهند. این برج یک سورپرایز هم در این ایام دارد و آن این که آثار برگزیده جشنواره مبلمان شهری با عنوان «دایره خلاق» که مدتی پیش از طرف سازمان زیباسازی برگزار شد، در فضاهای استراحتی برج میلاد استفاده شده است.

موزه ها در استان های دیگر

اما برنامه های موزه ها در شهرهای دیگر به چه صورت است؟ محمدرضا پهلوان، مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان با بیان این که ۵۷ موزه در این استان فعال است، عنوان کرد: بیشتر این موزه ها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی است. در این میان می توان به موزه بزرگ خراسان در بوستان کوه سنگی مشهد اشاره کرد که هجدهم بهمن سال ۹۳ افتتاح شد.

او همچنین از موزه توس، موزه نادر شاه در آرامگاه نادرشاه و موزه مردم شناسی رباط وِیرانی به عنوان دیگر موزه های این استان نام برد و افزود: در کنار این موزه ها می توان به سایت موزه محوطه بندیان دره گز نیز اشاره کرد. به گفته پهلوان، موزه های این استان از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ پذیرای علاقه مندان است.

در استان اصفهان نیز بیشتر بناهای تاریخی و موزه ها از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ باز خواهد بود. به گفته شهرام امیری کارشناس اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، در صورتی که بازدیدکنندگان بیشتری متقاضی بازدید از بناها و موزه ها باشند، امکان تمدید ساعات بازدید تا ساعت۹ فراهم شده است. امیری در این باره به سوکا گفت: البته مساجد تاریخی که مراسم نماز جماعت در آنها برگزار می شود، شرایط خاص خود را برای بازدید دارد.

موزه هنرهای تزئینی، کاخ موزه چهلستون وموزه ملی کاشان در باغ فین این شهر و… از جمله موزه هایی است که علاقه مندان می تواند در ایام تعطیل نوروز از آن بازدید کنند.

تخفیف شامل چه افرادی است؟

تخفیف های موزه ها در ایام نوروز به چه شکل است؟ براساس بخشنامه اعلام شده به موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گذشته، شرایط معمولی تخفیف از موزه های زیر نظر این سازمان که در نوروز امسال نیز اجرایی است، به شرح ذیل است: افراد مشمول بازدید رایگان از این موزه گروه های سنی کمتر از هفت سال و بیشتر از ۷۰ سال با ارائه کارت شناسایی معتبر، بازنشستگان با ارائه یا حکم بازنشستگی، پژوهشگران و محققان با ارائه تائیدیه از مراکز تحقیقاتی و علمی مربوط، مدعوین و مهمانان رسمی دولت با ارائه دعوت نامه مربوط.

همچنین افراد مشمول بازدید نیم بها شامل دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و استادان دانشگاه ها به صورت انفرادی با ارائه کارت شناسایی، اعضای تحت پوشش کمیته امداد خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، آزادگان، جانبازان و خانواده های معظم شهدا، کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان های وابسته و خانواده های آنها هستند.