هر تابستان، حدود ۱۰ درصد از مردم جهان به این عارضه مبتلا می‌شوند، اما نخستین نشانه‌های لوسیت تابستانی چیست و چگونه می‌توان از این آلرژی پیشگیری کرد؟

حساسیت تابستانی چه نشانه‌هایی دارد؟

لوسیت تابستانی در میان زنان ۹ برابر بیشتر از مردان و بین سنین ۱۵‌تا ۳۵ سال دیده می‌شود. نخستین مرحله حساسیت به خورشید به محض قرار گرفتن طولانی‌مدت در آفتاب شدید یا بعد از چند بار تماس با نور آفتاب نمایان می‌شود که به صورت جوش است‌. جوش‌ها با خارش در ناحیه سر و سینه ‌‌همراه است و گاهی‌‌تا روی شانه، ساعد، بازو و حتی پاها هم کشیده می‌شود. مرحله ظهور جوش‌ها پنج تا شش روز طول می‌کشد و بعد از آن جوش‌ها خود به خود از بین می‌روند، به شرطی که مبتلایان در سایه بمانند.

مهم‌ترین مشکلی که خود را بعد از نخستین مرحله حساسیت به آفتاب نشان می‌دهد، خطر بازگشت این مشکل در تعطیلات بعدی است. از سوی دیگر، ظهور دوباره حساسیت با شدت بیشتری همراه است. نواحی مبتلا و همچنین دوره زمانی بروز نشانه‌ها هم بیشتر می‌شود. درواقع، با گذشت زمان و دفعات قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حساسیت افزایش پیدا می‌کند، به حدی که گاهی اوقات لوسیت تابستانی ممکن است در ماه‌های پاییز هم دیده شود.

چرا میزان ابتلا به لوسیت تابستانی زیاد است؟

قرار گرفتن طولانی‌مدت در زیر نور شدید آفتاب برای برنزه شدن را علت افزایش ابتلا به لوسیت تابستانی می‌دانند. علاوه بر این استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هم باعث می‌شود، مردم مدت طولانی‌تری زیر نور خورشید بمانند در صورتی که بعضی از محافظ‌ها و کرم‌های ضد آفتاب تنها از پوست در مقابل اشعه‌های ماوراء بنفش B که عامل آفتاب سوختگی هستند، محافظت می‌کنند. این در حالی‌ است که لوسیت تابستانی به واسطه تابش اشعه ماوراء بنفش A به وجود می‌آید.

برای رفع این مشکل باید از ضد آفتاب‌هایی استفاده شود که هم اشعه ماوراء بنفش A و هم B را پوشش می‌دهند.

چطور می‌توان از بروز حساسیت پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از ابتلا به عارضه لوسیت تابستانی و موقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید این نکات را باید رعایت کنید:

کرم‌های ضد آفتاب را به میزان خیلی زیاد برای مقابله با اشعه ماوراء بنفش A و B به پوستتان بزنید.

هرچند ساعت و به طور منظم ضد آفتاب را تجدید کنید.

کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و در ساعات گرم روز بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ زیر آفتاب نمانید.

در روزهای ابتدایی تعطیلات ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بیشتر در معرض آفتاب قرار نگیرید و بتدریج این زمان را بیشتر کنید.

به محض مشاهده لوسیت تابستانی، دیگر در معرض نور خورشید قرار نگیرید و در سایه بمانید.

برای درمان به پزشک متخصص مراجعه و دستورات او را بدون کم و کاست اجرا کنید.

ندا فراهانی

منبع: یاهو نیوز

سیب (ضمیمه سه شنبه روزنامه سوکا)