به گزارش سوکا از مهر، محمدجواد ظریف در ادامه سفر خود به سه کشور اروپای شرقی، شب گذشته وارد براتیسلاوا پایتخت جمهوری اسلواکی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین صبح امروز با آندری کیسکا رییس جمهور اسلواکی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار رئیس جمهور اسلواکی ایران را یک کشور بزرگ خواند و افزود: ایران کشوری است که از لحاظ اقتصادی در منطقه پیشتاز است.

وی گفت: بسیار مشتاق توسعه و گسترش روبط دو کشور هستیم. روابط ایران و اتحادیه اروپا در مسیر درستی قرار دارد و روز به در حال توسعه و تعمیق است.

آقای کیسکا با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی افزود: این توافق نشان داد که دیپلماسی همچنان می‌تواند دستاوردهای بزرگ به همراه داشته باشد.

وی با تاکید بر نقش مثبت ایران در منطقه خاطر نشان کرد ایران نقش ارزنده ای در ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه دارد.

در ادامه این دیدار ظریف با رو به پیشرفت خواندن روابط دو جانبه اظهار داشت: امکان گسترش روابط در دوران جدید وجود دارد؛ ضمن آنکه لازم است زمینه های موجود همکاری را نیز تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همراه من یک هیات بزرگ اقتصادی در زمینه های مختلف به اسلواکی امده اند که می‌توانیم چشم انداز روابط اقتصادی دو جانبه را با حضورشان تقویت کنیم.

ظریف با بیان اینکه زمینه برای سرمایه‌گذاری های مشترک فراهم است، افزود: همکاری های بانکی با ایران شروع شده و موانع روانی آن در حال برداشته شدن است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به شرایط منطقه ای اظهار داشت: در زمینه های منطقه ای و بین‌المللی ما با اتحادیه اروپا همکاری و تبادل نظرهای خوبی داریم و جمهوری اسلواکی هم بعنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا در این زمینه طرف خوبی برای رایزنی ها می‌تواند باشد.

وی افزود: معتقدیم اتحادیه باید نقش فعال تری در مسائل منطقه ای ایفا کند. اوضاع وخیم انسانی در سوریه و یمن ایجاب می‌کند همکاری ها برای ارسال کمک‌های بشردوستانه تسریع شود و در این راه، بر ای یافتن راه حل سیاسی آماده رایزنی نزدیکتر و بیشتر با اتحادیه اروپا هستیم.