به گزارش سوکا، دغدغه مالی در حالی در سال های اخیر به بخش جدایی ناپذیر ورزش و فدراسیون های ورزشی تبدیل شده است که شاید قریب به دو دهه است سازمان تربیت بدنی سابق و وزارت ورزش زیر مجموعه خود را به جذب اسپانسر و منابع غیر دولتی تشویق می کنند. در این رابطه به لطف پخش تلویزیونی و توجه رسانه ها به ورزش، فدراسیون هایی چون فوتبال ، کشتی و والیبال توانسته اند بخش اعظم هزینه های خود را از این طریق جذب کنند.

در این رابطه موفقیت های مالی فدراسیون های والبیال و کشتی در سال های اخیر در نوع خود جالب توجه است. اولی به واسطه حضور در لیگ جهانی و توجه ویژه رسانه ها و مردم از اسپانسرها به خوبی بهره برداری کرد و دومی هم با برنامه ها و رایزنی های مختلف در این مسیر تلاش می کند.

فدراسیون کشتی در حالی سال ۹۵ را پشت سر گذاشت که به گفته منابع خبری آگاه در این فدراسیون، از هزینه حدودا ۱۱۰ میلیارد تومانی این فدراسیون در سال گذشته فقط حدود ۱۰ میلیارد تومان از منابع مستقیم دولتی جذب شده است.

با وجود این رقم بودجه سال ۹۶ فدراسیون کشتی بالغ بر ۱۷۵ میلیارد تومان است رقمی که بنا بر اعلام رسول خادم رئیس فدراسیون کشتی قرار است در مجموع حدود ۱۴ میلیارد تومان آن از منابع مستقیم دولتی یعنی از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک جذب شود و ۱۶۱ میلیارد تومان باقی مانده از طریق دیگر منابع جذب شود.

فدراسیون کشتی که در سال های گذشته سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی و جذب منابع نقدی و غیر نقدی داشته است امسال می خواهد ۱۵۴ میلیارد جذب منابع داشته باشد. به گفته یک منبع اگاه در فدراسیون کشتی در بودجه فدراسیون علاوه بر جذب منابع نقدی از طریق اسپانسرها و برخی رقم های محدود از طرف استانداری ها، حساب ویژه ای روی منابع غیر نقدی شده است. منابعی نظیر بر عهده گرفتن هزینه میزبانی مسابقات مختلف در شهرستان ها .

همواره در طول سال رقابت های مختلف کشتی در شهرستان ها با هزینه خود میزبان برگزار می شود و چنانچه این هزینه را میزبان رقابت ها تقبل نکند، فدراسیون کشتی باید دست به جیب شده و منابع نقد و محدود دولتی را هزینه کند که طبیتا نشدنی است و کشتی به گل بی پولی می نشیند.