به گزارش سوکا به نقل ازایرنا، عراقچی در پایان هشتمین جلسه کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ وین در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در کمیسیون مشترک معمولا هم ابعاد هسته ای اجرای برجام و هم بحث تحریم ها را مطرح می کنیم. درخصوص مسائل هسته ای بحث های مفصلی به خصوص در حوزه مدرن کردن رآکتور اراک صورت گرفت و هیات چینی توضیح مفصلی ارایه داد.

وی افزود: در مورد همکاری های صلح آمیز بین ایران و کشورهای پنج به علاوه یک با توجه به ضمیمه ۳ برجام و بحث پایندی ایران به تعهدات خودش مطرح شد و همه طرف ها از پایبندی ایران به برجام و همکاری با آژانس قدردانی کردند.

عراقچی افزود: بخش دیگر جلسه که وقت زیادی گرفت بحث تحریم ها و برداشته شدن تحریم بود که ما موارد نقض تعهدات طرف مقابل به خصوص طرف آمریکایی را یک به یک شرح دادیم و مواردی که از دید ما برجام را نقض کردند یا به تعهدات عمل نکردند یا با تاخیر عمل کردند و همچنین موارد اقدامات بدون حسن نیت یا حتی با سوء نیت آمریکا را مطرح کردیم.

وی افزود: همه اعضای جلسه تاکید کردند که برجام باید حفظ شود و در فضای سازنده و با حسن نیت چنانکه در متن برجام آمده است اجرا شود.

در جمع بندی جلسه توسط خانم اشمید که هماهنگ کننده اجلاس است ضمن قدردانی از اجرای تعهدات ایران تاکید شد که همه طرف ها باید به همه مفاد برجام با حسن نیت پایبند باشند.

عراقچی تاکید کرد: کمیسیون مشترک پیام قوی حمایت همه اعضا از اجرای برجام را به جهان ارسال کرد. همه تاکید کردند که برجام باید بطور کامل و با حسن نیت اجرا شود هر عملی که اجرای موفقیت آمیز برجام را خدشه دار می کند باید از آن خودداری شود. جمع بندی این اجلاس برای جهان و همه شرکت ها و کسانی که می خواهند با ایران کار کنند یک پیام قوی بود با این حال ما در پایان جلسه کمیسیون مشترک اعلام کردیم که در مورد بدعهدی آمریکا قانع نشده ایم، آمریکا باید مسئول شناخته شود و جمهوری اسلامی ایران حق هرگونه واکنشی را محفوظ نگاه می دارد.

عراقچی در خصوص دیدار با نماینده آمریکا در حاشیه کمیسیون مشترک برجام نیز گفت: در این دیدار بار دیگر موارد بدعهدی آمریکا را مطرح کردیم و آنها نیز توضیحاتی دادند که البته قابل قبول نیست.

وی افزود: در این دیدار از بعد انسانی نیز مساله آزادی ایرانیانی را که در آمریکا یا کشورهای دیگر بنا بر اتهامات واهی دور زدن تحریم ها دستگیر شده اند مطرح کردیم و خواستار آزادی آنها شدیم.