در همین زمینه رئیس شورای اسلامی شهر کاشان از ساماندهی حدود ۱۰۲ هکتار حریم سیلک خبر داد و گفت: طی نشستی که بتازگی در تهران برگزار شد، اداره کل راه و شهرسازی استان و وزارت راه و شهرسازی قبول کردند تا زمین های لازم برای تعویض املاک واقع شده در حریم سیلک را در اختیار مسئولان کاشان قرار دهند.

علی رسول زاده افزود: کارهای مقدماتی برای گمانه زنی و تعیین حریم این محدوده تاریخی آغاز و مجوزهایی نیز برای جابه جایی های محدوده شهری تصویب شده که به این ترتیب بخش زیادی از سیلک در آینده ای نه چندان دور آزاد خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان نیز از آغاز کاوش و گمانه زنی محوطه باستانی سیلک به منظور تعیین عرصه و حریم پیشنهادی آن خبر داد و گفت: کاوش و حفاری محوطه باستانی سیلک توسط یک تیم ۱۱ نفره تخصصی از کاوشگران در حال انجام است.

محسن جاوری مهم ترین هدف اجرای گمانه زنی محوطه باستانی سیلک کاشان را جلوگیری از ساخت و سازهای بی رویه در این محوطه تاریخی و شناسنامه دار شدن آن دانست و افزود: با انجام این کاوش ها و براساس داده های به دست آمده، عرصه و حریم این محوطه براساس مستندات باستان شناسی بهتر و دقیق تر مشخص خواهد شد.

به گفته وی، محوطه باستانی سیلک کاشان طی سال های اخیر مورد تعرض و ساخت و سازهای بی رویه از سوی افراد سودجو قرار گرفته، به گونه ای که برخی با خریداری چند قطعه زمین در حریم درجه دو سیلک و ادغام پروانه های آنها به ساخت خانه های ویلایی اقدام کرده اند و امیدواریم بتوانیم با تعیین حریم این محوطه به بقای آن کمک کنیم.

فروغ صالحی شهرابی – سوکا