به گزارش سوکا از “ورزش سه”، دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در تهران، فقط بین ایران و چین نیست بلکه بین بزرگترین مربیانی است که تا به حال در فوتبال آسیا فعالیت داشته اند. کارلوس کی‌روش در این دیدار آماده مصاف با مارچلو لیپی است.

در گوشه ای از ورزشگاه آزادی که در آن بازی پر از تماشاگر خواهد بود، سرمربی سابق رئال مادرید، بزرگترین باشگاه جهان ایستاده، کسی که با تیم زیر ۲۰ سال پرتغال موفقیت های بسیاری کسب کرده است. در حالی که کی روش نزدیک به ۶ سال است در ایران حضور دارد، لیپی کمتر از ۶ ماه است که هدایت چین را بر عهده گرفته است. “روباه نقره‌ای”، با ایتالیا قهرمان جام جهانی شده و ۵ قهرمانی سری و ۱ قهرمانی در چمپیونزلیگ در سال ۱۹۹۶ برای یووه به دست آورد. او موفقیتش را در آسیا و به همراه گوانگژو اورگراند ادامه داد و موفق شد ۳ قهرمانی لیگ چین و یک قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند.

کی روش اخیرا درباره حضور لیپی گفته:” حضور لیپی برای فوتبال آسیا خوب است. با توجه به نحوه چینش بازی های ملی، برای تیم های آسیایی خیلی دشوار است که با تیم های اروپایی یا آمریکا جنوبی رقابت کنند ولی باعث شده که بهترین مربیان در این قاره کار کنند. این مربیان می‌توانند سطح آسیا را بالا برده و رقابت را نزدیک تر کنند.”

لیپی در دیدار اخیر تیمش، دومین پیروزی تاریخ چین مقابل کره جنوبی را با تک گل یا دابائو در چانگشا به دست آورد. این پیروزی چین را در گروه ۶ تیمی، به رده پنجم رساند و این در حالیست که آنها تا به اینجای کار، تنها ۵ امتیاز از ۶ بازی کسب کرده اند. با توجه به اینکه تنها ۴ بازی باقی مانده، خیلی بعید است که چین بتواند تا رده دوم صعود کند و مستقیما به جام جهانی صعود کند ولی لیپی روی نیمکت این تیم حضور دارد تا تغییر ایجاد کند.

همان روزی که چین موفق به شکست کره شد، شاگردان کی روش موفق شدند قطر را شکست دهند و اختلافشان با کره را به ۴ امتیاز برسانند. ۲ پیروزی از ۴ بازی باقیمانده، صعود ایران به جام جهانی روسیه را تضمین خواهد کرد. با این حال برای کی روش هیچ چیز تضمینی نیست. ایران در دومین بازی خود در مقدماتی جام جهانی مقابل چین قرار گرفت ولی آنها در گائو هونگبو با تساوی بدون گل متوقف شدند. حال با حضور مربی جدید برای چین، کی روش محتاط تر تاکتیک خواهد چید.

سرمربی پرتغالی درباره لیپی ادامه داد:” لیپی در فوتبال اینجا حضور داشته و چین را به تیمی قوی تر و باهوش تر تبدیل خواهد کرد. می‌دانیم که چین بسیار سازمان یافته خواهد بود و در دفاع مستحکم. باید صبور باشیم و سعی کنیم گارد دفاعی آنها را بشکنیم و همینطور مراقب ضد حملات باشیم.”

کی روش در دهه نود میلادی هدایت تیم ناگویا گرامپوس ژاپن را برعهده داشت، دوره ای که فوتبال چین در رکود شدید بود. در طول سال های اخیر، بازیکنان بزرگ و مشهور جهان با پیشنهاد‌های فضایی راهی لیگ چین شده اند. دستیار سابق فرگوسن در منچستریونایتد ادامه داد:” وقتی در ژاپن بودم، مردم همیشه سوال می‌کردند که چه زمانی چین دوباره از این رکود خارج خواهد شد و حالا این اتفاق افتاده است. بازی با بازیکنان و مربیان بزرگ که همین موضوع به بازیکنان چینی کمک می‌کند با تجربه تر شوند و پیشرفت کنند. در قدم دوم باید به اروپا بازیکن بفرستند.

کی روش که با تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ صعود کرده، معتقد است در دوران حضور او، انتقال بازیکنان به اروپا بیش از پیش انجام می‌شود. سردار آزمون در تیم روستوف روسیه توپ می‌زند و در چمپیونزلیگ و لیگ اروپا درخشش فوق العاده ای داشته و اخیرا لیورپول به دنبال جذب او بوده است. همچنین رضا قوچان نژاد که در تیم هیرنفین بازی می‌کند، دومین گلزن برتر لیگ هلند است.

کی روش در این رابطه گفت:” ازو قتی من اینجا هستم، بازیکنان بیشتری نسبت به قبل به اروپا می‌روند. همچنین ما در ۴ سال اخیر، صدرنشین رنکینگ آسیا بوده ایم.”

با این حال، چیزی که کی روش به دنبال آن است، اولین صعود متوالی ایران به جام جهانی است. پس از پیروزی ۱-۰ مقابل قطر، حالا آنها شرایط بسیار خوبی برای صعود دارند، هر چند که باید با گل های بیشتری قطر را شکست می‌دادند. با وجود شرایط خوب ایران در گروه A، کی روش تاکید کرد که به منابع و امکانات چین حسادت می‌کند.

او گفت:” ما خیلی سخت تلاش کردیم تا در چنین جایگاهی قرار بگیریم. تا پیش از این تعطیلات برای تیم های ملی، ما تمرینات کمی در ماه های اخیر داشته ایم. وقتی کمپ‌های تمرین و بازی های دوستانه کنسل شدند، کار ما سخت تر شد. آماده سازی همیشه نقطه ضعف ماست و اینجا اینگونه است.”