به گزارش جام‌جم، حضور دایمی بر سکوهای سه گانه دنیا همچون قدرتی بلامنازعی چون روسیه، هدف فدراسیون کشتی ایران در دو سال اخیر عنوان شده است. هدفی که در کنار برنامه‌های مختلف، نقطه ثقل آن را رقابت‌های انتخابی به منظور اجرای عدالت و ایجاد انگیزه در جوانان برای پشتوانه‌سازی، تشکیل می‌دهد. در این راستا در حالی که همچون سال ۹۳ در روزهای گذشته صحبت‌های ضد و نقیضی عمدتا پیرامون حضور یا غیبت برخی ستارگان سرشناس کشتی فرنگی در این رقابت‌ها به گوش می‌رسید، فدراسیون کشتی یکصدا و واحد بر این نکته تاکید دارد که هیچ اغماضی در کار نخواهد بود و راه تیم ملی از انتخابی می‌گذرد. در این میان علیرضا رضایی سخنگوی فدراسیون با طعنه به شیوه اداره کشتی در دو دهه گذشته عنوان کرد زمان انتخاب ارنج‌های درگوشی تیم ملی تمام شده و دوره دوره قانونمندی است. البته فدراسیون نشین‌ها عنوان کرده‌اند مصدومیت‌‌های احتمالی، کیفیت حصور در اردوهای آماده‌سازی و کیفیت شرکت در رقابت‌های برون‌مرزی را هم در کنار کارنامه کشتی‌گیران در رقابت‌های انتخابی برای ارنج نهایی تیم‌های ملی در پیکارهای جهانی ۲۰۱۵ آمریکا، مد نظر خواهند داشت.

بهترین کشتی‌گیران ایران در وزن‌های مختلف در حالی بنا بر یک فرآیند و در مسابقات مختلف مجوز حضور در دور نهایی انتخابی تیم ملی را کسب کردند که فدراسیون کشتی در کنار خط و نشان کشیدن جدی برای کشتی‌گیران که عمدتا متوجه حال کشتی‌گیران مدال آور و شاخص است، بسته‌های تشویقی نیز برای حضور آنها داشته است این‌که در صورتی که در وزن تخصصی خود روی تشک بروند لازم نیست در دور اول کشتی بگیرند یا این‌که نفرات قهرمان تمامی اوزان یک سال تمام ماهیانه دو میلیون تومان حقوق دریافت خواهند کرد.

معلوم نیست طی امروز و فردا در دل رقابت‌های انتخابی چه نتیجه‌ای شکل بگیرد و باید دید در روزهای بعد از انتخابی فدراسیون کشتی تا چه حد بر اصول اعلامی خود مبنی بر خط قرمز دانستن رقابت‌های انتخابی استوار خواهد ماند؟

به هر ترتیب مرحله مقدماتی رقابت‌های انتخابی امروز در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار می‌شود و فینال تمام اوزان فردا برگزار خواهد شد. یک شیوه جدید در برگزاری مسابقات که به گفته علیرضا رضایی سخنگوی فدراسیون به منظور جلب نگاه‌ها به کشتی و ایجاد هیجان هرچه بیشتر در این رقابت‌ها صورت گرفته است.

منهای دور اول رقابت‌های انتخابی که به صورت تک حذفی برگزار خواهد شد، در دورهای بعدی و برای به حداقل رساندن اتفاقی و شانسی بودن برتری یک کشتی‌گیر، کشتی‌ها به صورت دو حذفی برگزار می‌شود و فینال نیز به صورت قاعده دو از سه خواهد بود یعنی هر کشتی‌گیر باید از سه مسابقه ممکن با حریفش در فینال، در دو رقابت پیروز شود.

نگاهی به مدعیان اوزان هشتگانه

هرچند در ورزش به کسی چک سفید امضا نداده اند که همیشه پیروز وقهرمان باشد اما به هرحال با توجه به عملکرد کشتی‌گیران در سال‌های اخیر می‌توان در وزن‌های مختلف پیش‌بینی کرد چه کشتی‌گیران رقابت‌های نزدیکی را رقم می‌زنند. اما یقینا نمی‌توان از کنار شگفتی‌ها و همچنین درخشش خیره کننده جوانان و حتی کشتی گیران باتجربه گذشت که در هر میدانی ممکن است رخ دهد. با این مقدمه نگاهی می‌اندازیم به شرایط اوزان هشتگانه کشتی آزاد و فرنگی در انتخابی تیم ملی:

وزن اول؛ صرف نظر از این‌که در روزهای گذشته بحث حضور یافتن یا غیبت حمید سوریان پرافتخارترین کشتی‌گیر تاریخ ایران در وزن ۵۹ کیلو این رقابت‌ها داغ بود.روی کاغذ کشتی‌گیران باتجربه‌ای چون محسن حاجی‌پور و محمد فقیری در کنار جوانانی چون عبدالمحمد پاپی و سامان عبدولی رقابت نزدیکی برای قهرمانی خواهند داشت. در ۵۷ کیلو کشتی آزاد و درحالی که در سال‌های اخیر هیچ کشتی‌گیر تهدید جدی برای حسن رحیمی نبوده است و این کشتی‌گیر قهرمان جهان بخت نخست حضور در تیم ملی است، جوانانی چون یونس سرمستی و رضا اطری بدشان آید خودی نشان بدهند.

وزن دوم؛ در کشتی فرنگی(۶۶ کیلو) در حالی که امید نوروزی دارنده نقره جهانی سال گذشته در روزهای گذشته با اظهارات انتقادی خود حسابی خبر ساز شد و با وجود حضور کشتی‌گیران مطرحی چون امین سوری، حمید زارع و مهدی زیدوند نگاه‌ها به محمد علی گرایی پدپده دو سال اخیر است که چه کارنامه‌ای خواهد داشت. کسی که در هفته‌های گذشته نقره آسیا را به عنوان نخستین مدال رسمی رده بزرگسالان در کارنامه قهرمانی‌اش ثبت کرد.

در کشتی آزاد(۶۱ کیلو) و در شرایطی که دیگر خبری از مسعود اسماعیل‌پور نخواهد بود باید منتظر جنگ تمام عیار جوانانی چون ایمان صادقی، مهران نصیری و آرش دنگسرکی بود و البته بهنام احسان‌پور کشتی‌گیر جوانی که در جام‌جهانی آمریکا خوش درخشید نیز در کانون توجه قرار خواهد داشت.

وزن سوم؛ یکی از داغ‌ترین وزن‌ها که می‌تواند رقابت‌های جذابی را رقم بزند ۷۱ کیلوی کشتی فرنگی است جایی که افشین بیابانگرد، رامین طاهری و برومند اصلان مثلث مدعیان این وزن در غیاب سعید عبدولی هستند. عبدولی در یک وزن بالاتر کشتی خواهد گرفت. در ۶۵ کیلوی کشتی آزاد نیز رقابت فشرده‌ای را شاهد خواهیم بود در حالی که کشتی گیرانی چون میثم نصیری و سعید صالحی چشم به تیم ملی دارند می‌توان پیش بینی کرد رقابت اصلی بین سید احمد محمدی و مسعود اسماعیل‌پور دو کشتی‌گیر عنواندار جهان خواهد بود. اسماعیل پور به تازگی و از رقابت‌های جام جهانی و قهرمانی آسیا به این وزن صعود کرده است.

وزن چهارم؛ در ۷۵ کیلو کشتی فرنگی در حالی که سعید عبدولی برای درخشش دورخیز کرده است، جوانانی چون پیام بویری، محمد کریمی و فوادکریمی می‌توانند رقابت‌های نزدیکی را رقم بزنند. در ۷۰ کیلو کشتی آزاد حسن یزدانی پدیده ایران در جام جهانی تنها ستاره‌ای این وزن نخواهد بود چرا که مهدی تقوی دارنده دو نشان طلای جهان پس از چند سال دوری سودای بازگشت به تیم ملی را دارد و علاوه بر او سعید داداش پور، مرتضی گودرزی و سبحان محمدزاده نیز مدعی محسوب می‌شوند.

وزن پنجم ؛ در ۸۰ کیلو کشتی فرنگی و در حالی که کادرفنی تیم ملی دو سالی است دنبال یافتن یک کشتی‌گیر قابل اتکا برای جانشینی حبیب اخلاقی است، باید دید علی زینتی کشتی‌گیر جوان قمی می‌تواند ازپس حریفانی چون یوسف قادریان و یوسف اخباری بر بیاید؟ این در حالی است که در ۷۴ کیلو کشتی آزاد در حالی که ناظران منتظران بازگشت عزت‌الله اکبری به اوج هستند. مرتضی رضایی قلعه و پیمان یاراحمدی هم بخت بالایی برای قهرمان شدن دارند.

وزن ششم؛ در ۸۵ کیلوی کشتی فرنگی حبیب اخلاقی کشتی‌گیر باتجربه تیم برای اولین بار می‌خواهد خودش را محک بزند. این در حالی است که نفرات باتجربه‌ای چون مجتبی کریم فر و داود عابدین‌زاده و حسین نوری و سامان عزیزی جوان، بی‌خیال دوبنده تیم ملی در این وزن نشده‌اند. در ۸۶ کیلو کشتی آزاد احسان لشگری دارنده برنز المپیک درشرایطی با کوهی از انگیزه روی تشک می‌رود که میثم مصطفی جوکار جانشین او در جهانی کشتی، اسماعیل نجاتیان و علیرضا کریمی رقیبان فوق‌العاده جدی برای قهرمان شدن محسوب می‌شوند.

وزن هفتم؛ در ۹۸ کیلوی کشتی فرنگی قاسم رضایی قهرمان المپیک در حالی بعد از دو سال دوری برای بازگشت به تیم ملی لحظه شماری می‌کند که باید از سد رقیبان سرسختی چون سید مصطفی صالحی‌زاده جوان و خوش آتیه، داود گیل نیرنگ و برادران علیاری(مهدی، مجید و علی) بگذرد. اما در ۹۷ کیلوی کشتی آزاد رضا یزدانی ستاره سال‌های اخیر تیم ملی برخلاف این سال‌ها یک رقیب جدی داخلی احساس خطر می‌کند و او هم کسی نیست جز محمد حسین محمدیان. پدیده سال گذشته کشتی که در جهانی در ۸۵ کیلو برنز گرفت و در جام جهانی و قهرمانی آسیا امسال در ۹۷ کیلو کشتی‌های قابل دفاعی گرفت؛ نبرد این دو دیدنی خواهد بود. در این وزن مدعیان سنتی سال‌های اخیر از جمله اباذر اسلامی و عباس طحان نیز چشم به دوبنده تیم ملی دارند.

وزن هشتم؛ در ۱۳۰ کیلوی کشتی فرنگی بشیر باباجان‌زاده با وجود افت ملموس در دو سال اخیر کار چندان سختی در این رقابت‌ها نخواهد داشت. هرچند او نمی‌تواند از انگیزه کشتی‌گیرانی چون مهدی نوری بی تفاوت بگذرد. در کشتی آزاد نیز با وجود حضور چندین مدعی تقریبا هم سطح، پیش‌بینی می‌شود رقابت اصلی بین پرویز هادی کشتی‌گیر تنومند آذربایجانی و کمیل قاسمی از مازندران باشد، دو ستاره‌ای که اگر در انتخابی قهرمان شوند، می‌توانند در جهانی آمریکا مدال‌آور هم باشند.

امید توفیقی/ گروه ورزش