خط اصلی داستان نوول درباره حمله ناگهانی موجودات بیگانه فضایی از سوی کره مریخ به زمین و مردمان آن است. مقصد آنها شهر لندن است و مردی میانسال به نام ری فریر، کاراکتر محوری آن. او که دو فرزند کوچک دارد، باید جان آنها را از این حمله مرگبار نجات دهد. بیگانه‌های فضایی، اهالی شهر را در تورهای خود به دام انداخته و به سفینه‌های فضایی منتقل می‌کنند. این درحالی است که اهالی شهر هم، به دنبال راهی برای مقابله با متجاوزان فضایی هستند.

جاش بری، نوه جین بری بازیگر کلاسیک سینما، مدیر تولید جنگ دنیاهای تازه است. او می‌گوید تولید این مجموعه برایش مثل سفری به گذشته‌ها و یادآور خاطرات خانوادگی است. پدربزرگ او جین بری، ستاره نسخه‌ای از این داستان بود که در سال ۱۹۵۳ به کارگردانی برایان هاسکین روی پرده سینماها رفت.

به گفته او، این داستان هیچ وقت کهنه نمی‌شود و همیشه جایی برای تبدیل شدن به یک فیلم یا مجموعه تازه را دارد. بسیاری از محصولات علمی تخیلی سال‌های معاصر، وامدار این داستان هستند.

مجموعه تلویزیونی جنگ دنیاها در یک فصل ۱۲ قسمتی تولید می‌شود. تهیه‌کنندگان آن اعلام کرده‌اند این درام علمی تخیلی فاقد فصل‌های بعدی است و کل داستان آن در همین ۱۲ اپیزود تعریف خواهد شد. هزینه‌ای هشت میلیون دلاری برای تولید مجموعه در نظر گرفته شده و قرار است نقش اصلی ماجرا را یکی از بازیگران مطرح سینما بازی کند. مذاکره برای انتخاب این بازیگر هم‌اکنون ادامه دارد. شنیده می‌شود یک فیلمساز واحد (و نه چند کارگردان متفاوت) برای کارگردانی تمام اپیزودهای آن، دعوت به همکاری خواهد شد. قرار است این فیلمساز هم از بین یکی از چهره‌های مطرح دنیای سینما انتخاب شود.

داستان جنگ دنیاها در سال ۱۹۳۸ جنجال بسیار زیادی به‌پا کرد و آن زمانی بود که اورسون ولز، کارگردان و بازیگر معروف انگلیسی، در یک نمایش رادیویی آن را اجرا کرد. اجرای ولز به قدری واقعی و هیجان‌انگیز بود که مردم عادی و شنوندگان رادیو تصور کردند موجودات فضایی واقعا به شهر لندن حمله کرده‌اند و به خیابان‌ها ریختند! بجز نسخه سینمایی سال ۱۹۵۳، استیون اسپیلبرگ هم در سال ۲۰۰۵ نسخه دیگری از داستان جنگ دنیاها را با بازی تام کروز کارگردانی کرد.

مترجم: مهبد آستانی