جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان 

طی هفته ای که پشت سر گذاشتیم تولد تعداد زیادی از چهره ها و افراد مشهور جهان بود که همین بهانه ای شده هست تا بیوگرافی کوتاهی از آنان برای شما بیان کنیم. 

 

سرخیو راموس ۳۱ ساله شد

سرخیو راموس گارسیا (Sergio Ramos) زاده ی ۳۰ مارس ۱۹۸۶ فوتبالیست حرفه ای اسپانیایی هست که بازیکن و کاپیتان رئال مادرید و تیم ملی اسپانیا هست. او در پست دفاع میانی و هافبک راست بازی میکند. راموس پس از ظهور از طریق آکادمی جوانان سویا رفته رفته به یک مهره ی اصلی برای رئال مادرید تبدیل شد و در این تیم با کسب ۱۳ افتخار بزرگ، تا حد یکی از گلزنان برتر لا لیگا از خط دفاعی ارتقا یافت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

وی در سطح بین المللی نمایندۀ تیم ملی اسپانیا در سه جام جهانی و سه دوره بازی های قهرمانی اروپا بوده و تیمش در جام جهانی ۲۰۱۰ و بازی های اروپایی ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ پیروز میدان بود. او نخستین بازی خود را در ۱۸ سالگی انجام داد و در سال ۲۰۱۳، جوان ترین بازیکن ملی بود که تا آن زمان ۱۰۰ بازی ملی انجام داده بود.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

در سپتامبر ۲۰۱۲ سرخیو وارد رابطه ای با پیلار روبیو روزنامه نگار و مجری شد که این رابطه در جشن توپ طلای فیفا از سوی هر دوی آن ها تأیید شد. آن ها دو پسر به نام های سرخیو و مارکو دارند. دارایی خالص سرخیو راموس ۶۰ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

اریک کلپتون ۷۲ ساله شد

اریک پاتریک کلپتون (Eric Clapton) زادۀ ۳۰ مارس ۱۹۴۵ گیتاریست راک و بلوز، خواننده و ترانه سرای انگلیسی هست. او تنها کسی هست که سه بار به تالار شهرت راک اند رول راه یافته هست: یک بار بعنوان یک هنرمند انفرادی و دو بار دیگر بعنوان عضو گروه یاردبردز و گروه کریم (Cream). از کلپتون بعنوان یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین گیتاریست های

 

تمام دوره ها یاد می شود. او در لیست ۱۰۰ گیتاریست برتر تمام زمان های مجلۀ رولینگستون جایگاه دوم و در لیست «پنجاه گیتاریست برتر تمام دوران» شرکت گیتار گیبسون جایگاه چهارم را دارد. او همین طور در لیست «۱۰ نوازندۀ برتر گیتار الکتریک» مجلۀ تایم در سال ۲۰۰۹، پنجمین نفر بود.

 

در میانۀ سال های ۱۹۶۰، کلپتون گروه یاردبردز را ترک کرد تا با گروه جان مایال و بلوزبرکرز همکاری کند. کلپتون بعد از ترک این گروه بلافاصله گروه سه نفرۀ کریم را با جینجر بیکر، طبل نواز و جک بروس نوازنده ی بیس، تشکیل داد که کلپتون قطعه های بلوز بداهۀ طولانی و قطعه های پاپ روان پریشانه و هنری به سبک بلوز می نواخت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

اضافه بر آن، او گروه راک بلایند فیث را با بیکر، استیو وینوود، و ریک گرش تشکیل داد. در اکثر سال های ۱۹۷۰، آثار کلپتون از سبک دلپذیر جی جی کیل و سبک رگی باب مارلی تأثیر گرفت. بازخوانی او از آهنگ باب مارلی با نام we Shot a Sheriff کمک کرد سبک رگی به بازار انبوه دست یابد. محبوب ترین آثار او، Layla، با گروه درک و دومینو ضبط شد

 

و Crossroads، از آهنگ های رابرت جانسون بود با گروه کریم ساخته شد. اندوه کلپتون پس از مرگ پسرش کانر در سال ۱۹۹۱، در ترانۀ Tears in Heaven بیان شده که در مجموعه Unplugged معرفی شد.کلپتون ۱۸ جایزۀ گرمی و جایزۀ بریت برای سهم چشمگیرش در موسیقی دریافت کرده هست. در سال ۲۰۰۴، او نشان فرماندۀ فوق العاده ترین رتبۀ امپراتوری بریتانیا (CBE) را به پاس خدماتش به موسیقی در کاخ باکینگهام دریافت کرد.

 

کلپتون که خود اعتیادش را به الکل و مواد مخدر درمان کرده، مرکز کراسرود را در جزیرۀ آنتیگا برای بازپروری افراد وابسته به مصرف مواد تأسیس کرده هست. دارایی خالص اریک کلپتون ۱۱۵ میلیون دلار برآورد شده هست.
جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهانوارن بیتی ۸۰ ساله شد

هنری وارن بیتی مشهور به وارن بیتی (Warren Beatty) فیلمساز و بازیگر آمریکایی هست که در ۳۰ مارس ۱۹۳۷ به جهان آمد. او چهارده بار نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده-چهار بار برای برترین بازیگر مرد، چهار بار برای برترین فیلم، دو بار برای برترین کارگردان،

 

سه بار برای برترین فیلمنامۀ غیر اقتباسی و یک بار برای برترین فیلمنامۀ اقتباسی- و اسکار برترین کارگردانی را برای فیلم «سرخ ها» (۱۹۸۱) دریافت کرده هست. بیتی نخستین وتنها کسی هست که همزمان برای بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی یک فیلم نامزد جایزه شده هست-نخستین بار برای «بهشت می تواند صبر کند» (۱۹۷۸) که آن را با الن مِی نوشت و به همراه باک هنری کارگردانی کرد و دومین بار برای «سرخ ها» که فیلم نامه را با ترِوِر گریفیث نوشت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

در سال ۱۹۹۹، او بالاترین افتخار آکادمی اسکار یعنی جایزۀ ایروینگ جی تالبرگ را دریافت کرد. بیتی هجده بار نامزد دریافت گلدن گلوب شده که شش بار آن را برنده شده هست، از جمله جایزۀ سسیل بی دیمیل گلدن گلوب که در سال ۲۰۰۷ آن را دریافت کرد. در بین فیلمهای نامزد گلدن گلوب او می‌ توان به این فیلم ها اشاره کرد: نخستین فیلم سینمایی اش

 

«شکوه علفزار» (۱۹۶۱)، «بانی و کلاید» (۱۹۶۷)، «شامپو» (۱۹۶۷)، «دیک تریسی» (۱۹۹۰)، «باگزی» (۱۹۹۱)، «بول ورث» (۱۹۹۸) و «قوانین صدق نمی‌ کنند» (۲۰۱۶)؛ بیتی تهیه کنندۀ این فیلم ها نیز بوده هست.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

آرتور پن، کارگردان بانی و کلاید، بیتی را “تهیه کننده ای کامل” توصیف کرده و اضافه کرده هست: «او همه ی را مجبور می‌ کند تا بیشترین انتظار را از خودشان داشته باشند… او کاملاً سخت تر از هرکس دیگری که تا به حال دیده ام کار میکند.» بیتی از سال ۱۹۹۲ با آنت بنینگ بازیگر ازدواج کرده هست. انها چهار فرزند دارند: استیفن آیرا، بنجامین، ایزابل و اِلا. دارایی خالص وارن بیتی ۷۰ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

اوان مک گرگور ۴۶ ساله شد

اوان گوردون مک گرگور (Ewan McGregor) بازیگر اسکاتلندی زادۀ ۳۱ مارس ۱۹۷۱ هست. نخستین نقش حرفه ای اش را در سال ۱۹۹۳، در سریال «رژ لب روی یقه تو» به دست آورد. شهرت او اکثر به خاطر بازی در نقش مارک رنتن، جوان معتاد به هروئین، در درام «رگ یابی» (۱۹۹۶) و «رگ یابی ۲» (۲۰۱۲)، جِدی اُبی وان جوان در سه گانۀ «جنگ ستارگان» (۲۰۰۵-۱۹۹۹)،

 

کریستین شاعر در فیلم موزیکال «مولن روژ» (۲۰۰۱)، پدر پاتریک مک کنای کامرلنگو در «فرشتگان و شیاطین» (۲۰۰۹)، پزشک آلفرد جونز در درام کمدی رمانتیک «صید ماهی سالمون در یمن» (۲۰۱۱) و لومیر در اقتباس لایو اکشن از «دیو و دلبر» (۲۰۱۷) هست.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

او نامزد دریافت جایزۀ برترین بازیگر فیلم کمدی یا موزیکال گلدن گلوب برای هر دو فیلم مولن روژ و صید ماهی سالمون در یمن شد. مک گرگور در تئاتر های «مردان و عروسک ها» (۲۰۰۷-۲۰۰۵) و «اتللو» (۲۰۰۸-۲۰۰۷) نیز نقش بازی کرده هست. او در لیست «۱۰۰ ستارۀ برتر سینما در تمام زمان ها»ی مجلۀ امپایر در ردۀ ۳۶ جای گرفت.

 

در یک نظرسنجی توسط بی بی سی در سال ۲۰۰۴، مک گرگور چهارمین فرد تأثیرگذار در فرهنگ بریتانیا نام گرفت. او در کارهای خیرخواهانه دست دارد و از سال ۲۰۰۴، سفیر یونیسف انگلستان شده هست. در سال ۲۰۱۶، او جایزۀ بفتای بشردوست بریتانیا را به دست آورد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

از دیگر فیلمهای مک گرگور می توان به «یک زندگی کمتر معمولی» (۱۹۹۷)، «بمان» (۲۰۰۵)، «سایه نویس» (۲۰۱۰)، «غیرممکن» (۲۰۱۲)، «آگوست: اوسیج کانتی» (۲۰۱۳) اشاره کرد. او در سال ۲۰۱۶ فیلم «نغمۀ آمریکایی» را کارگردانی کرد و خود نیز در آن نقش بازی کرده هست. مک گرگور از سال ۱۹۹۵ با ایو ماوراکیس،

 

طراح ساخت یونانی فرانسوی ازدواج کرده هست. انها چهار دختر دارند که یکی از انها را از مغولستان به سرپرستی گرفته اند. دارایی خالص اوان مک گرگور ۳۵ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

کریستوفر واکن ۷۴ ساله شد

کریستوفر واکن (Christopher Walken) زادۀ ۳۱ مارس ۱۹۴۳، بازیگر تئاتر و سینمای آمریکایی هست که در بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی و نمایش تلویزیونی ظاهر شده هست، از جمله «آنی هال» (۱۹۷۷)، «شکارچی گوزن» (۱۹۷۸)، «سگ های جنگی» (۱۹۸۰)، «منطقۀ مرده» (۱۹۸۳)، «نمایی از یک قتل» (۱۹۸۵)، «بتمن بازمی گردد» (۱۹۹۲)،

 

«داستان عاشقانۀ حقیقی» (۱۹۹۳)، «داستان عامه پسند» (۱۹۹۴)، «اسلیپی هالو» (۱۹۹۹) «اگه می تونی منو بگیر» (۲۰۰۲)، «اسپری مو» (۲۰۰۷)، «هفت روانی» (۲۰۱۲) و نخستین قسمت از سه گانۀ «رسالت» و همین طور موزیک ویدیو های تعداد زیادی از هنرمندان موسیقی.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

واکن در طول دوران حرفه ای خود چندین بار برنده و نامزد جایزه شده هست، از جمله برای بازی در نقش نیکانور نیک شیووتارویچ در شکارچی گوزن، اسکار برترین بازیگر مرد نقش مکمل را به دست آورد. او برای بازی در نقش فرانک ابگنیل بزرگ در فیلم «اگه می تونی منو بگیر» نیز نامزد دریافت اسکار برترین بازیگر نقش مکمل شد

 

و جایزۀ بفتا و صنف بازیگران را برای این فیلم به دست آورد. واکن در فیلم «مردان قوی» (۲۰۱۲) با آل پاچینو و آلن آرکین هم بازی بود. او در فیلمهای «پسران جرسی» (۲۰۱۴)، خانوادۀ فانگ (۲۰۱۶)، «ادی عقاب» (۲۰۱۶) نیز نقش بازی کرده هست.فیلمهای واکن در ایالات متحده بیش از یک میلیارد فروش داشته هست. او در نمایشنامه های شکسپیر، «هملت»،

 

«مکبث»، «رومئو و ژولیت» و «کوریولانوس» نیز نقش اصلی را نقش بازی کرده هست. او از مجریان مهمان محبوب برنامۀ «پخش زندۀ شنبه شب» هست و از آوریل ۲۰۰۸ تا کنون هفت بار در این برنامه شرکت کرده هست.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

واکن کارگردانی و نمایشنامه نویسی را با فیلم کوتاه «میگو با پاپ کورن» در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. او همین طور در سال ۱۹۹۵، نقش اصلی الویس پریسلی، خوانندۀ محبوبش را در نمایشنامه ای به همین نام نوشت و کارگردانی کرد. او در سال ۱۹۶۹ با جورجن واکن (ثون)، مسئول گزینش بازیگران ازدواج کرد.

 

مهم ترین کار او در سریال «خانوادۀ سوپرانو» هست. واکن در گفت و گو هایش اظهار کرده که نداشتن فرزند یکی از دلایل پرکار بودن او در بازیگری هست. دارایی خالص کریستوفر واکن ۳۰ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

مایکل فسبندر ۴۰ ساله شد

مایکل فسبندر (Michael Fassbender) زادۀ ۲ آوریل ۱۹۷۷، بازیگر ایرلندی متولد کشور آلمان هست. نخستین حضور سینمایی او در فیلم حماسی فانتزی «۳۰۰» (۲۰۰۷) در نقش یک جنگجوی اسپارتی بود؛ نقش های قبلی او شامل چند نمایش صحنه و نقش های اصلی در مینی سریال «جوخۀ برادران» (۲۰۰۱) و درام فانتزی تلویزیونی «جادو» (۲۰۰۵-۲۰۰۴) هست.

 

نخستین بار با نقش بابی سندز، فعال اجتماعی، در فیلم «گرسنگی» (۲۰۰۸) به شهرت رسید که برای بازی در آن برندۀ جایزۀ فیلمهای مستقل بریتانیایی شد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

نقش های بعدی او شامل فیلم مستقل «تنگ ماهی» (۲۰۰۹)، «حرامزاده های لعنتی» (۲۰۰۹) در نقش یک ستوان نیروی دریایی سلطنتی، اقتباس سال ۲۰۱۱ از «جین ایر» در نقش ادوراد راچستر، «یک روش خطرناک» (۲۰۱۱) در نقش کارل یونگ، «پرومته» (۲۰۱۲) در نقش یک ربات دارای ادراک، و درام کمدی موزیکال «فرانک» (۲۰۱۴) در نقش یک موسیقیدان غیرعادی به شدت متأثر از فرانک سایدباتم، هست.

 

در سال ۲۰۱۱، فسبندر برای نخستین بار نقش مگنتو، ضد قهرمان فیلم «مردان ایکس: درجه یک» را ایفا کرد و بعد ها این نقش را با یان مک کلن در «مردان ایکس: روزهای آیندۀ قبل» (۲۰۱۴) سهیم شد و دوباره آن را در «مردان ایکس: آخرالزمان» (۲۰۱۶) به دست آورد.

 

در سال ۲۰۱۳، در نقش یک برده دار به نام ادوین اپس در فیلم حماسی برده داری «۱۲ سال بردگی» بسیار تحسین شد و این فیلم نخستین نامزدی اسکار برترین بازیگر مرد نقش مکمل را برایش رقم زد. فسبندر در همان سال در فیلم دیگری از ریدلی اسکات با نام «مشاور» ظاهر شد.

 

در ۲۰۱۵، در فیلم زندگینامه ای دنی بویل به نام «استیو جابز» نقش این شخصیت را بازی کرد و در اقتباس سینمایی جاستین کرزل از «مکبث» شکسپیر نقش اول را بر عهده گرفت. برای نقش آفرینی در فیلم استیو جابز نامزد دریافت جایزه های اسکار، بفتا، گلدن گلوب و ساگ شد. در سال ۲۰۱۵، او تهیۀ فیلم وسترن «غرب آهسته» را بر عهده گرفت و در آن بازی کرد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

فسبندر در سال ۲۰۱۶ در فیلمهای «نوری در بین اقیانوس ها»، «کیش یک آدم کش» و «تجاوز علیه ما» حضور یافت. آخرین فیلمی که از او به نمایش در آمد، «ترانه به ترانه» (۲۰۱۷) هست که در آن با رایان گاسلینگ و ناتالی پورتمن هم بازی بود. او فیلمهای «بیگانه: پیمان» و «آدم برفی» را در نوبت پخش دارد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

فسبندر از سال ۱۹۹۶ در منطقۀ هکنی لندن ساکن هست. او آلمانی را بسیار روان صحبت میکند و به بازی در فیلم ها و نمایشنامه های آلمانی زبان علاقه دارد. فسبندر از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ با خوانندۀ ژاپنی استرالیایی، مایکو اسپنسر، رابطه داشت. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ با مدل آمریکایی، لیسی اندروز بود و از دسامبر ۲۰۱۴ نیز با آلیسیا ویکاندر، بازیگر سوئدی رابطه دارد. دارایی خالص مایکل فسبندر ۳۰ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

۳ آوریل، زادروز مارلون براندو

مارلون براندو (Marlon Brando) بازیگر، کارگردان و فعال اجتماعی آمریکایی بود که در ۳ آوریل ۱۹۲۴ زاده شد و در ۱ ژوئیه ۲۰۰۴ در گذشت. وارد کردن واقع گرایی به بازیگری سینما را به او نسبت می دهند. او که در سالهای ۱۹۴۰ در استودیوی بازیگری استلا ادلر تحصیل می کرد، در شناسایی سیستم بازیگری استانیسلاوسکی سهیم بوده هست.

 

بیشترین شهرت براندو به علت نقش آفرینی هایش بعنوان تری مالوی در «در بارانداز» (۱۹۵۴) و ویتو کورلئونه در «پدر خوانده» (۱۹۷۲) که برای هر دو برندۀ اسکار شد و همین طور بازی در «اتوبوسی به نام هوس» (۱۹۵۱)، «زنده باد زاپاتا!» (۱۹۵۲)، «جولیوس سزار» (۱۹۵۳)، «وحشی» (۱۹۵۳)، «انعکاس در چشمان طلایی» (۱۹۶۷)،

 

«آخرین تانگو در پاریس» (۱۹۷۲)، «و اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹) هست. براندو در بسیاری موارد ، از جمله جنبش حقوق شهروندی و جنبش های گوناگون بومیان کشور آمریکا، نیز فعالیت اجتماعی داشت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

او نخستین بار برای بازی در نقش استنلی کووالسکی در اقتباس سینمایی از نمایشنامۀ تنسی ویلیامز، «اتوبوسی به نام هوس» تحسین و نامزد دریافت جایزۀ اسکار شد، نقشی که پیش از آن در تئاتر به خوبی از عهدۀ آن برآمده بود. تحسین بعدی را برای بازی در نقش تری مالوی در فیلم «در بارانداز» به دست آورد

 

و بازی او در نقش یک رهبر باند شورشی موتور سوار به نام جانی استرابلر در «وحشی»، وی را به تصویری ماندگار در فرهنگ عامه بدل کرد. براندو برای بازی در نقش امیلیانو زاپاتا در «زنده باد زاپاتا»، مارک آنتونی در اقتباس سینمایی جوزف ال منکیویچ از «جولیوس سزار» اثر شکسپیر، و افسر نیروی هوایی لوید گرووِر در «سایونارا» (۱۹۵۷) برگرفته از رمان جیمز میچنر در ۱۹۵۴، نامزد دریافت اسکار شد.

 

براندو در سال های ۱۹۵۰، سه بار در لیست ۱۰ ستارۀ پولساز برتر قرار گرفت؛ در سال ۱۹۵۴ در ردیف دهم، در ۱۹۵۵ در ردیف ششم و در ۱۹۵۸ در ردیف چهارم.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

سال های ۱۹۶۰ برای براندو دهۀ رکود بود. او وسترن کالت «سربازان یک چشم» را کارگردانی کرد و در آن بازی کرد؛ این فیلم یک شکست تجاری و انتقادی بود و بعد از آن براندو مجموعه ای از شکست های گیشه ای را تجربه کرد که نخستین آن ها اقتباس از رمان «شورش در کشتی بونتی» در سال ۱۹۶۲ بود.

 

بعد از ده سالی که در هیچ فیلم موفقی حضور نداشت، برای بازی در نقش ویتو کورلئونه در «پدر خوانده» کار فرانسیس فورد کاپولا، نقشی که منتقدان آن را یکی برترین کارهای او می دانند، دومین جایزۀ آکادمی را به دست آورد. پدر خوانده در آن زمان یکی از پیروز ترین فیلمهای تاریخ سینما بود. براندو با این فیلم و «آخرین تانگو در پاریس»

 

که برای بازی در آن نامزد دریافت اسکار شد، جایگاه خود را در بین برترین ستاره های گیشه تثبیت کرد و در نظرخواهی ستاره های پول ساز در ۱۹۷۲ و ۱۹۷۳، به ترتیب رتبۀ ششم و دهم را به دست آورد. براندو بعد از چهار سال وقفه در «آب بندهای میسوری» (۱۹۷۶) ظاهر شد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

بعد از آن وی از حضور افتخاری خود با دستمزد های بالا، در فیلم هایی مثل «سوپرمن» (۱۹۷۸) و «فرمول» (۱۹۸۰) خرسند بود و سپس نه سال از بازی در فیلم ها فاصله گرفت. به گزارش کتاب رکوردهای جهانی رکوردهای گینس، براندو دستمزد بی سابقۀ ۳٫۷ میلیون دلار (۱۵ میلیون دلار با احتساب تورم) و ۱۱٫۷۵ درصد از سود ناخالص فیلم را برای ۱۳ روز حضور در فیلم سوپرمن دریافت کرد.

 

او دهۀ هفتاد را با بازی بحث انگیز در نقش کلنل کرتس در فیلم دیگری از کاپولا، واینک آخر الزمان، به اتمام رساند؛ فیلمی پیروز در گیشه که برای آن دستمزد بالایی گرفت و سرمایۀ خوبی برای سالهای بیکاری خود در دهۀ ۸۰ به دست آورد.براندو توسط انستیتوی فیلم ایالات امریکا چهارمین ستارۀ سینما در بین ستاره های مرد نام گرفت که در سال ۱۹۵۰ یا قبل از آن شروع به کار کرده بودند. او،

 

به همراه چارلی چاپلین و مریلین مونرو، یکی از سه بازیگر حرفه ای بود که مجلۀ تایم در سال ۱۹۹۹، انها را در لیست ۱۰۰ نفرۀ مهم ترین افراد قرن قرار داد. وی در ۱ ژوئیۀ ۲۰۰۴، در سن ۸۰ سالگی بر اثر نارسایی تنفسی درگذشت. دارایی خالص و میراث مارلون براندو ۲۱٫۶ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

ادی مورفی ۵۶ ساله شد

ادوارد ریگن “ادی” مورفی (Eddie Murphy) زادۀ ۳ آوریل ۱۹۶۱، کمدین، بازیگر، نویسنده، خواننده و تهیه کنندۀ آمریکایی هست. مورفی از بازیگران اثبات برنامۀ «پخش زندۀ شنبه شب» از ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ بود. او استند آپ کمدین بوده و در لیست ۱۰۰ استند آپ برتر تمام زمان ها در شبکۀ کامدی سنترال در جایگاه دهم قرار دارد.

 

مورفی برای نقش آفرینی در فیلمهای «۴۸ ساعت»، مجموعۀ «پلیس بورلی هیلز»، «اماکن تجاری»، و «پروفسور دیوانه» نامزد دریافت جایزۀ گلدن گلوب شده هست. در سال ۲۰۰۷، برای بازی در نقش خوانندۀ سول ،جیمز تاندر ارلی، در «دختران رویایی» برندۀ جایزۀ گلدن گلوب برترین بازیگر مرد نقش مکمل و نامزد دریافت اسکار همین شاخه شد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

کارهای مورفی در مقام صداپیشه شامل ترگود استابز در «پی جی ها»، خر در مجموعه فیلمهای «شرک» و موشو اژدهای چینی در «مولان» هست. او در برخی فیلم ها اضافه بر نقش اصلی خود، چند نقش دیگر نیز بازی میکند، اینکار او ادای احترامی هست به یکی از بازیگران مورد علاقه اش، پیتر سلرز که در «پزشک استرنجلاو» و فیلمهای دیگر چند نقش نقش بازی کرده هست.

 

او در «سفر به امریکا»، «خون آشام در بروکلین»، «پروفسور دیوانه» (که در آن نقش اصلی را در دو تجسم، به علاوۀ پدر، برادر، مادر و مادربزرگ شخصیت خودش را بازی کرد)، «بوفینگر»، «ماجرا های پلوتو نَش»، «نوربیت» و «ملاقات با دِیو» چند نقش نقش بازی کرده هست.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

او در فیلمهای «تصورش کن» (۲۰۰۹)، «سرقت از برج» (۲۰۱۱)، «هزار کلمه» (۲۰۱۲) نقش بازی کرده هست. وی یکی از بازیگرانی هست که در کنار دیگر جوایز خود، بارها نامزد دریافت تمشک طلایی برای بدترین بازیگر شده هست. مورفی در سال ۲۰۱۶ در فیلم درام «آقای چرچ» نقشی جدی بر عهده داشت. فیلمهای او از سال ۲۰۱۴، اکثر از ۳٫۸ میلیارد دلار در کانادا و کشور آمریکا و ۶٫۶ میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته هست.

 

در ۲۰۱۵، او ششمین بازیگر پول ساز کشور آمریکا بود. مورفی جایزۀ مارک تواین برای خنده دار ایالات امریکا را از مرکز هنرهای نمایشی جان اف کندی دریافت کرده هست. او در سال ۱۹۹۳، با نیکول میچل ازدواج کرد. انها پنج فرزند دارند. این زوج در سال ۲۰۰۶ طلاق گرفتند. او چهار فرزند دیگر نیز از روابط دیگر خود دارد. دارایی خالص ادی مورفی ۸۵ میلیون دلار برآورد شده هست.
جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهانالک بالدوین ۵۹ ساله شد

الکساندر ری “الک” بالدوین (Alec Baldwin)، زادۀ ۳ آوریل ۱۹۵۸، بازیگر، نویسنده، تهیه کننده و کمدین آمریکایی هست. او در بین ۴ برادر بالدوین که همگی بازیگر میباشند، بزرگترین هست. بالدوین نخستین بار با حضور در فصل ۶ و ۷ درام تلویزیونی «ناتس لندینگ» در نقش جاشوآ راش شناخته شد.

 

از آن پس، او در نقش های اصلی و فرعی دیگری نظیر کمدی فانتزی وحشتناک «بیتل جوس» (۱۹۸۸)، در نقش جک رایان در تریلر اکشن «در تعقیب رد اکتبر» (۱۹۹۰)، کمدی رمانتیک «مرد متأهل» (۱۹۹۱)، فیلم ابر قهرمانی «سایه» (۱۹۹۴)، و دو فیلم به کارگردانی مارتین اسکورسیزی: زندگینامۀ هاوارد هیوز «هوانورد» (۲۰۰۴)

 

و درام جنایی نئو نوآر «رفتگان» (۲۰۰۶). نقش آفرینی او در درام رمانتیک «کولر» (۲۰۰۳) نامزدی اسکار برترین بازیکر مرد نقش مکمل را برایش به دنبال داشت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

بالدوین از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ در نقش جک دوناهی در خنده دار موقعیت «۳۰ راک» بازی کرد و برای آن دو جایزۀ امی، سه گلدن گلوب و هفت جایزۀ صنف بازیگران دریافت کرد و به بازیگر مرد با بیشترین تعداد جایزۀ ساگ تبدیل شد. او در «مأموریت غیر ممکن: ملت یاغی»، پنجمین بخش مجموعه فیلمهای مأموریت غیر ممکن، بازی کرد که

 

در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۵ به نمایش در آمد. او همین طور یکی از مطلب نویسان شبکۀ خبری لیبرال هافینگتون پست هست. از سال ۲۰۱۶ او مسابقۀ تلویزیونی «مچ گیم» را اجرا می‌ کند. وی برای ایفای نقش رئیس جمهور دونالد ترامپ در برنامۀ «پخش زندۀ شنبه شب»، هم در دورۀ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و هم پس از تحلیف او،

 

دقت و تحسین جهانی را به خود جلب کرده هست. بالدوین فیلمهای «نابینا»، «کوچک سازی» و «والدین مست» را برای سال ۲۰۱۷در نوبت نمایش دارد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

بالدوین در سال ۱۹۹۰، با کیم بیسینگر، هم بازی اش در «مرد متأهل» آشنا شد و در ۱۹۹۳ با او ازدواج کرد. آن ها دختری به نام آیرلند دارند. این زوج در سال ۲۰۰۲ رسماً از هم طلاق گرفتند. بالدوین در ۲۰۱۱ با یک مربی یوگا به نام هیلاریا تامس آشنا شد و پس از مدتی در سال ۲۰۱۲ ازدواج کردند. انها یک دختر به نام کارمن و دو پسر به نام های رافائل و لئوناردو آنجل چارلز دارند. دارایی خالص الک بالدوین ۶۵ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

۴ آوریل، زادروز آندری تارکوفسکی

آندری آرسنیِویچ تارکوفسکی (Andrei Tarkovsky) زادۀ ۴ آوریل ۱۹۳۲ و در قبل به تاریخ ۲۹ دسامبر ۱۹۸۶، فیلم ساز، نویسنده، ویرایشگر فیلم، نظریه پرداز فیلم و کارگردان تئاتر و اپرای اهل شوروی بود. فیلمهای تارکوفسکی شامل «کودکی ایوان» (۱۹۶۲)، «آندری روبلف» (۱۹۶۶)، «سولاریس» (۱۹۷۲)،

 

«آینه» (۱۹۷۵) و «استاکر» (۱۹۷۹) هست. او پنج فیلم اول از هفت فیلم سینمایی اش را در اتحاد جماهیر شوروی کار گردانی کرد؛ دو فیلم آخرش «نوستالگیا» (۱۹۸۳) و «ایثار» (۱۹۸۶) به ترتیب در ایتالیا و سوئد ساخت شدند. ویژگیهای ساختاری فیلمهای او عبارتند از صحنه های طولانی، ساختار دراماتیک نا متداول، استفادۀ مؤلفانۀ از فیلمبرداری و مضامین معنوی و ماورایی

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

فیلمهای «آندری روبلوف»، «آینه» و «استاکر» تارکوفسکی پی در پی در لیست بزرگترین فیلمهای تمام دوران جای گرفته اند. سهم وی در سینما چنان تأثیرگذار هست که کارهای شبیه به فیلمهای او «به سبک تارکوفسکی» توصیف میشوند. اینگمار برگمان دربارۀ او می گوید: «تارکوفسکی برای من بزرگترین (کارگردان) هست،

 

کسی که یک زبان نو ابداع کرد، زبانی وفادار به ماهیت فیلم، طوری که فیلم زندگی را بعنوان یک اندیشه، بعنوان یک رویا ترسیم می‌کند.»

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

رابرت داونی جونیور ۵۲ ساله شد

رابرت جان داونی جونیور (.Robert Downey Jr) بازیگر آمریکایی زادۀ ۴ آوریل ۱۹۶۵ هست. زندگی حرفه ای او شامل موفقیت انتقادی و تجاری در جوانی و به دنبال آن یک دوره مصرف مواد مخدر و مشکلات قانونی و بازیابی موفقیت تجاری در بین سالی هست. سه سال پیاپی، از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، داونی در صدر لیست گران ترین بازیگران هالیوود مجلۀ فوربز بود، مثلاً بین ژوئن ۲۰۱۴ تا ژوئن ۲۰۱۵ درآمدی حدود ۸۰ میلیون دلار داشت.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

داونی جونیور بازیگری را در ۵ سالگی با شرکت در فیلم پدرش «آغل» (۱۹۷۰) آغاز کرد و بعدها به همراه گروه بازیگری برت پک (Brat Pack) در فیلم هایی مثل کمدی علمی تخیلی نوجوانانۀ «علم عجیب و غریب» (۱۹۷۰) و درام «کمتر از صفر» (۱۹۸۷) ظاهر شد. او در فیلم «چاپلین» (۱۹۹۲) نقش اصلی را بر عهده داشت

 

و برای بازی در آن نامزد دریافت اسکار برترین بازیگر مرد و برندۀ جایزۀ برترین بازیگر مرد در نقش اول بفتا شد. در سال ۲۰۰۰، بعد از آزادی از مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر و زندان ایالتی کالیفرنیا به تهمت مصرف مواد، به بازیگران سریال تلویزیونی «الی مک بیل» پیوست. این سریال برایش یک جایزۀ گلدن گلوب به دنبال داشت.

 

زندگی حرفه ای داونی با حضور در تریلر رمزآلود «زودیاک» (۲۰۰۷) و اکشن کمدی «تندر استوایی» (۲۰۰۸) بهبود یافت؛ او برای تندر استوایی نامزد دریافت جایزۀ اسکار برترین بازیگر مرد نقش مکمل شد.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

داونی از سال ۲۰۰۸ شروع به بازی در نقش مرد آهنین کرد و در چندین فیلم شرکت کرد که در انها یا در نقش اصلی بازی می کرد یا نقش فرعی و یا حضور افتخاری داشت. هر کدام از این فیلم ها بیش از ۵۰۰ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت؛ چهار فیلم-«انتقام جویان»، «انتقام جویان: عصر اولترون»، «مرد آهنین ۳»

 

و «کاپیتان امریکا: جنگ داخلی»- اکثر از ۱ میلیارد به دست اوردند. داونی نقش اصلی فیلم گای ریچی، «شرلوک هلمز» (۲۰۰۹) و دنبالۀ آن «شرلوک هلمز: بازی سایه ها» (۲۰۱۱) را نیز نقش بازی کرده هست.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

داونی در «مرد عنکبوتی: بازگشت به منزل» نقش بازی کرده که در سال ۲۰۱۷ به نمایش در خواهد آمد. وی الان سه فیلم در حال ساخت دارد: «انتقام جویان: جنگ ابدیت» (۲۰۱۸) و «انتقام جویان(بدون عنوان)» و «پزشک دولیتل» در سال ۲۰۱۹ به نمایش در خواهند آمد. داونی در ۱۹۹۲ با دبورا فالکونر بازیگر و خواننده ازدواج کرد.

 

آن ها پسری به نام ایندیو دارند. بعد از چند بار زندانی شدن و بازپروری داونی، فالکونر وی را ترک کرد و آن ها در ۲۰۰۴ رسما از هم طلاق گرفتند. در سال ۲۰۰۵، او با سوزان لوین ازدواج کرد. انها یک پسر و یک دختر دارند. دارایی خالص رابرت داونی جی. آر. ۸۰ میلیون دلار برآورد شده هست.

 

۴ آوریل، زادروز هیث لجر

هیثکلیف اندرو “هیث” لجر (Heath Ledger) بازیگر و کارگردان آمریکایی بود که در ۴ آوریل ۱۹۷۹ به جهان آمد و در ۲۲ ژانویۀ ۲۰۰۸ درگذشت. لجر بعد از بازی در چندین فیلم و سریال تلویزیونی استرالیایی در سال های ۱۹۹۰، در ۱۹۹۸ برای توسعۀ حرفه اش به ایالات متحده رفت. او نوزده فیلم سینمایی کار کرده هست، از جمله «۱۰ چیز دربارۀ تو که ازشان متنفرم» (۱۹۹۹)،

 

«میهن پرست» (۲۰۰۰)، «داستان یک شوالیه» (۲۰۰۱)، «مهمانی هیولا» (۲۰۰۱)، «اربابان داگ تاون» (۲۰۰۵)، «کوهستان بروکبک» (۲۰۰۵)، «شوالیۀ تاریکی» (۲۰۰۸)، و «پزشک پارناسوس، مردی که به شیطان رو دست زد» (۲۰۰۹) که دو فیلم آخر پس از مرگش به نمایش درآمدند. او همین طور موزیک ویدیو ساخت و کارگردانی می کرد و آرزو داشت کارگردان فیلم شود.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

لجر برای بازی در نقش اِنیس دل مار در کوهستان بروکبک جایزۀ انجمن منتقدان فیلم نیویورک را برای برترین بازیگر مرد و جایزۀ برترین بازیگر بین المللی را از انستیتوی فیلم استرالیا دریافت کرد و نامزد دریافت جایزۀ بفتا برای برترین بازیگر مرد نقش اول و اسکار برای برترین بازیگر مرد شد. پس از مرگش، به همراه بازیگران

 

کارگردان و مسئول گزینش بازیگران فیلم «من آنجا نیستم»، الهام گرفته از زندگی و آهنگ های باب دیلن، خواننده و ترانه سرای آمریکایی، جایزۀ ایندیپندنت اسپریت رابرت آلتمن سال ۲۰۰۷ را دریافت کرد. در این فیلم، لجر نقش یک هنرمند خیالی به نام رابی کلارک را بازی می‌ کند که یکی از شش نفری هست که جنبه های گوناگون شخصیت و زندگی باب دیلن را مجسم می سازند.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

لجر در ۲۲ ژانویۀ ۲۰۰۸، بر اثر مسمومیت دارویی درگذشت. چند ماه قبل از مرگ، او بازی در نقش جوکر فیلم شوالیۀ تاریکی را تمام کرده بود. مرگ او در مرحلۀ ویرایش این فیلم و در اواسط فیلمبرداری بازی او در نقش تونی در فیلم پزشک پارناسوس اتفاق افتاد. مرگ نابهنگام او سایه ای بر روند تهیۀ قسمت بعدی فیلم ۱۸۵ میلیون دلاری بتمن انداخت.

 

لجر پس از مرگ، برای نقش آفرینی تحسین برانگیزش در این فیلم (شوالیۀ تاریکی) جایزه های بسیاری دریافت کرد، از جمله جایزۀ اسکار برترین بازیگر نقش مکمل، جایزۀ بین المللی برترین بازیگر در مراسم جوایز انستیتوی فیلم استرالیا ۲۰۰۸ (نخستین بازیگری که پس از مرگ این جایزه را گرفت)،

 

جایزۀ انجمن منتقدان فیلم لوس آنجلس ۲۰۰۸ برای برترین بازیگر نقش مکمل، جایزۀ گلدن گلوب ۲۰۰۹ برای برترین بازیگر مرد نقش مکمل و جایزۀ بفتای ۲۰۰۹ برای برترین بازیگر نقش مکمل.

جشن تولد برای افراد مشهور و ستاره های جهان

لجر بعد از رابطه با لیسا زین، هدر گراهام و نائومی واتس با هم بازی خود در کوهستان بروکبک میشل ویلیامز آشنا شد. آن ها یک دختر به نام ماتیلدا دارند. لجر و ویلیامز در سال ۲۰۰۷ به رابطه ی خود پایان دادند. دارایی خالص و میراث هیث لجر ۱۶٫۳ میلیون دلار برآورد شده هست.