استاندار تهران در مورد برگزاری مراسم تشییع پیکر جانباختگان، گفت: برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مراسمی ویژه ،برای تشییع پیکر زائران جانباخته انجام شده و به محض اینکه تعداد و زمان انتقال این افراد مشخص و اعلام شود، به صورت رسمی از آنها استقبال خواهیم کرد.

سید علی هاشمی افزود: در این مراسم رئیس جمهور شخصیت های کشوری و لشگری و … حضور خواهند داشت.

وی تاکید کرد: ابتدا تمامی زائران فوت شده به فرودگاه منتقل می شوند و سپس از همان جا، به استان های خودشان منتقل و مراسم تشییع نیز در آنجا برگزار خواهد شد.

هاشمی از آمادگی برگزاری مراسم در میدان امام حسین (ع) و مصلای امام خمینی (ره) خبر داد و گفت: پس از اینکه تعداد زائران تهرانی مشخص شد، چنانچه تعداد آنها کم بود، مراسم تشییع در میدان امام حسین (ع)و اگر بیشتر بود در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می شود.

همچنین رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت نیز در گفتگو با مهر به آخرین آمار جانباختگان حادثه منا اشاره کرد و گفت: تا این لحظه ۲۲۸ فوت شده، ۲۴۶ مفقود و ۲۷ زائر نیز در بیمارستان ها بستری هستند.

علی مرعشی تاکید کرد: عملیات انتقال به کشور امروز انجام می شود و شناسایی مفقودان حادثه همچنان ادامه دارد و هیچ زائری نیز در عربستان دفن نخواهد شد.

وزیر بهداشت بلافاصله از فرودگاه جده عازم مکه مکرمه شد

همچنین سید حسن هاشمی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای بررسی وضعیت حجاج جان باخته، مفقود و مجروح ایرانی درحادثه منی بلافاصله پس از ورود به فرودگاه جده عازم مکه مکرمه شد.

در این سفر دکتر امیرمحسن ضیایی رئیس جمعیت هلال احمر، اسدی لاری مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت و حسن قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه وزیر بهداشت را همراهی می کنند
گفتنی است به دنبال وقوع حادثه دلخراش منی و کشته و مفقود شدن نزدیک به پانصد تن از زائران ایرانی خانه خدا ، موضوع سفر برخی از مسئولان ارشد دولت به عربستان در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از شاهدان عینی و بعثه های حج کشورهای اسلامی بیش از دو هزار حاجی از کشورهای مختلف در حادثه منی جان باخته اند.
فاجعه منی پنجشنبه هفته گذشته همزمان با روز عید قربان و هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات بر اثرسوءمدیریت و بی تدبیری پلیس ومسئولان سعودی رخ داد.

جانباختگان حادثه منا فردا تشییع می شوند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت به برنامه های وزیر بهداشت در مکه اشاره کرد و گفت: دکتر هاشمی وزیر بهداشت، دکتر ضیائی رئیس جمعیت هلال احمر و قشقاوی معاون کنسولی وزارت امور خارجه صبح امروز وارد مکه شدند و قرار است تا ساعاتی دیگر از سردخانه ای که اجساد در آنها نگهداری می شود بازدید کنند.

وی گفت: همچنین دیدار و دلجویی از خانواده های داغدار مفقودین و فوتی ها از دیگر برنامه های وزیر بهداشت است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تاکید کرد: در نشستی با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، سازمان حج و زیارت، مرکز پزشکی حج و وزارت خارجه مسائلی در مورد زائران مفقودی، فوتی و مجروحان مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد. همچنین بازدید از بیمارستان هلال احمر در مکه و بیمارستان های مکه که مجروحین در آن بستری هستند از دیگر برنامه های وزیر بهداشت و هیات های همراه است.

مرعشی در پاسخ به اینکه آیا کانتینرهای جدیدی باز شده اند یا خیر گفت: هنوز اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم اما از دیروز بازدید از سردخانه های جدید در دستور کار قرار گرفته و کانتینرهای جدید نیز از دیشب به کانتینرهای قبلی اضافه شده و عملیات بازدید آنها در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه هواپیمایی برای انتقال اجساد وارد جده می شود گفت: هواپیمایی از جمهوری اسلامی ایران امشب وارد جده می شود و مراسم تشییع فردا در تهران انجام می شود.