بیست و هفتمین دوره رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی سال ۲۰۱۶ آسیا از روز گذشته در بانکوک تایلند آغاز شد و امروز (پنجشنبه) به کار خود پایان می دهد.

رقابت های سه وزن ۵۹، ۷۱ و ۸۵ کیلوگرم کشتی فرنگی قهرمانی آسیا نیز از صبح امروز به وقت محلی در بانکوک آغاز شد که با توجه به کسب سه مدال طلا و دو برنز روز نخست و همچنین حضور دو نماینده ایران در فینال و یک نماینده در دیدار رده بندی، تیم ملی ایران قهرمانی کشتی فرنگی آسیا را از آن خود کرد.

در رقابت های امروز سامان عبد ولی و افشین بیابانگرد در وزن های ۵۹ و ۷۱ کیلوگرم به فینال راه یافتند و یوسف قادریان نیز برای کسب مدال برنز وزن ۸۵ کیلوگرم باید بعدازظهر امروز به وقت محلی به مصاف حریفان برود.

تیم ملی کشتی فرنگی در روز نخست این رقابت ها سه مدال طلا از سوی رامین طاهری، مهدی علیاری و امیر قاسمی منجزی در وزن های ۸۰، ۹۸ و ۱۳۰ کیلوگرم کسب کرد و مهدی زیدوند و پیام بویری نیز به ترتیب در وزن های ۶۶ و ۷۵ کیلوگرم مدال برنز گرفتند.

رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا نیز روزهای یکم و دوم اسفند ماه برگزار می شود.

رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا از سال ۱۹۸۳ آغاز شده است که طی ۲۵ دوره گذشته ایران ۹ مرتبه در سال های ۱۹۸۳ (تهران)، ۲۰۰۱ (اولان باتور مغولستان)، ۲۰۰۳ (دهلی نو هند)، ۲۰۰۷ (بیشکک قرقیزستان)، ۲۰۰۸ (جی جو کره جنوبی)، ۲۰۰۹ (پاتایا تایلند)، ۲۰۱۱ (تاشکند ازبکستان)، ۲۰۱۲ (گومی کره جنوبی) و ۲۰۱۵ (دوحه قطر) عنوان قهرمانی را کسب کرده است.

تیم ایران در سال های ۱۹۸۷ (بمبئی هند)، ۱۹۹۱ (تهران)، ۱۹۹۲ (تهران)، ۱۹۹۳ (هیروشیما ژاپن) و ۲۰۰۰ (سئول کره جنوبی) و ۲۰۱۳ (دهلی نو)شش مرتبه نایب قهرمان و در سال های ۱۹۸۹ (اورائی ایبارکی ژاپن)، ۱۹۹۵ (فیلیپین)، ۱۹۹۷ (تهران)، ۲۰۰۶ (آلماتی)، ۲۰۱۳(دهلی نو) و ۲۰۱۴ (آستانه قزاقستان) ۵ مرتبه در جایگاه سوم قرار گرفت.