به گزارش سوکا ، سعید اوحدی درباره آخرین وضعیت حج اظهار داشت: عدم هماهنگی میان وزارت امور خارجه و حج عربستان مانع از تصمیم گیری قطعی در رابطه با اعزام زائران به مراسم حج امسال است.

وی افزود: اینطور به نظر می رسد که وزارت حج عربستان و مقامات مذاکره کننده این کشور اختیار کافی برای تصمیم گیری در رابطه با حج و اعزام زائران ایرانی را ندارند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تضمین امنیت، عزت و کرامت زائران ایرانی درخواست اصلی ما از مسئولان عربستان است و بر اساس آخرین خبرها از وزارت امور خارجه تا این لحظه قراردادی میان وزارت امورخارجه کشور عربستان با کشور سوئیس منعقد نشده است.

اوحدی ادامه داد: عدم پاسخ گویی وزارت حج عربستان تا این لحظه به معنای عدم اراده برای اعزام زائران ایرانی به حج است و مذاکرات اخیر آخرین فرصت برای حل این مشکل بود.

وی گفت: در این مذاکرات با توجه به اینکه وزیر حج عربستان اعلام کرد تا روز یکشنبه با وزارت خارجه این کشور هماهنگ می شود ما نیز روز یکشنبه را آخرین فرصت برای اعلام رسمی عربستان پذیرفتیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه عدم انسجام علت اصلی نرسیدن به توافق بوده است، افزود: در خبرها نیز شاهد تناقض گویی مسئولان این کشور بودیم به گونه ای که روز چهارشنبه اعلام کردند که توافق صورت گرفته است در حالی که هیچ توافقی بین ایران و عربستان منعقد نمی شود مگر اینکه تمام شروط ما محقق شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان