تصمیم روسیه قطعی شد/ معادلات سوریه دگرگون می‌شوند

اخبار رسیده از مسکو حاکی از آن است که فرماندهی ارتش روسیه تصمیم قاطع خود را درباره سوریه اتخاذ کرده و در این رابطه به سران کرملین یادآور شده است که با توجه به “خط قرمز” بودن دمشق، هماهنگی و همکاری نزدیک بین دو ارتش سوریه و روسیه را در دستور کار خود قرار دهند.

 

تصمیم روسیه قطعی شد/ معادلات سوریه دگرگون می‌شوند

 

به گزارش جهان به نقل از العالم، ارزیابی ها حاکی از آن است که تجاوز اخیر نیروهای هوایی اسرائیل به سوریه باعث تسریع در تکمیل ساختار دفاع هوایی سوریه شده است، تا جایی که احتمال می رود دمشق موشک های پیشرفته اس ۳۰۰ روسی را تحویل گرفته باشد که در این صورت سوریه از یک ساختار دفاع هوایی فوق پیشرفته برخورداراست؛ و براساس پیش بینی ها احتمالا موشک های اس ۳۰۰ به زودی در سوریه “عملیاتی” خواهند شد.

بدین ترتیب هواپیماهایی که از اسرائیل یا پایگاه انجرلیک ترکیه می پرند، به راحتی در تیررس سامانه دفاع هوایی سوریه قرار خواهند گرفت و برد این سامانه بیشتر از برد راکت هایی است که هواپیماهای ساخت امریکا (که اسرائیل و ترکیه از آن استفاده می کنند) پرتاب می کنند و این بدان معناست که جنگنده های امریکاییِ ترکیه و اسرائیل، پیش از آن که موفق به پرتاب راکت و بمباران شوند، خود هدف قرار خواهند گرفت.

روزنامه القدس العربی در تحلیلی پیرامون تحویل اس-۳۰۰ به سوریه نوشت: سامانه دفاع هوایی جدید سوریه قادر به هدف قرار دادن موشک های کروز و بالستیک هستند، از این رو احتمالا همسایگان سوریه مجبورند بعد از این در برابر بحران سوریه موضع بی طرفانه ای اتخاذ کنند.

سامانه ای که سوریه خریداری کرده بسیار جدید و از نوع اس ۳۰۰ – بی ام یو ۲ (s-300 PMU-2 Favorite) است. سیستم SA-20B در سال ۱۹۹۷ طراحی شد که مدل پیشرفته اس-۳۰۰ بی ام یو ۱ (S-300PMU-1) به شمار می آید و در عین حال با داشتن موشک جدید ۴۸ ان ۶ ای ۲ (N6E2 48) برد آن ۱۹۵ کیلومتر افزایش پیدا کرده است. این سامانه نه تنها قادر به پدافند موشک های بالستیک کوتاه برد است، که می تواند موشک های تاکتیکی میان برد را هم هدف قرار دهد.

به نوشته این سایت روسی، سامانه اس-۳۰۰ پی ام یو- ۲ (S-300PMU-2 Favorite) از سامانه های توانمند در دنیا و در میدانهای دفاع هوایی به شمار می آید، زیرا علاوه بر توانایی پدافند و انهدام موشک های بالستیک، دارای رادارهایی است که قادرند ۱۰۰ هدف را ردیابی کرده و به صورت همزمان به ۱۲ هدف حمله کنند.

این سامانه فقط ۵ دقیقه زمان نیاز دارد که آماده شلیک شود و موشک هایش نیاز به تدابیر خاصی برای نگهداری نیاز ندارند.

برخی ویژگیهای فنی و تاکتیکی سامانه اس – ۳۰۰ پی ام یو- ۲ (S-300PMU-2 Favorite):

-برد انهدام هدف: بین ۵ تا ۱۹۵ کیلومتر.

-ارتفاع انهدام هدف: بین ۱۰ متر تا ۲۷ کیلومتر.

-احتمال انهدام هواپیماها: ۹۰ درصد

-سرعت اهداف مورد هدف: ۲۸۰۰ کیلومتر در ساعت

-ذخیره مهمات بین ۹۶ تا ۲۸۸ راکت.

-سرعت پرتاب راکت: یک راکت در هر ۳ ثانیه.