به گزارش سوکا از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف بعد از ظهر سه شنبه در دیدار و گفت و گوی رییس مجلس ملی فرانسه، اظهار امیدواری کرد: تبادل هیات های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور در سطوح عالی موجب گسترش هر چه بیشتر همکاری ها و ایجاد درک مشترک بیشتر میان دو کشور شود.

وی همچنین با بیان این نکته که ایران و اروپا بیش از دیگران اعتقاد به گفت و گو، رایزنی و همکاری های بین المللی دارند و بدون تردید منافع استراتژیک تمامی ما در گرو تفاهم، تعامل و همکاری است، بر لزوم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۵ بویژه آمریکا در زمینه توافق هسته ای تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در عین حال با محکوم دانستن بدون قید و شرط و تفکیک تروریسم به خوب و بد در مناطق مختلف جهان اظهار داشت: امروز خطر تروریسم خطری جهانی شده است و این مساله را شما بهتر درک می کنید و بدین منظور معتقد به همکاری جدی تر جامعه بین الملی برای رفع این خطر مشترک هستیم.

ظریف تاکید کرد: لازم است دوستان اروپایی در مورد سوریه و یافتن راه حل سیاسی برای حل بحران در این کشور بیش از پیش فعال شوند و ما نیز همچون گذشته آمادگی داریم با اروپایی ها بویژه فرانسه پیرامون بحران سوریه رایزنی های بیشتری داشته باشیم.

راه حل بحران سوریه صرفا سیاسی است

همچنین کلود بارتلون رییس مجلس ملی فرانسه که در تهران به سر می برد، در این دیدار که طرفین به تفصیل در خصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند با اعلام اینکه همه ما به همکاری بیشتر با ایران در منطقه و جهان نیاز داریم افزود: ما هم به سهم خود اصرار داریم و برای فرانسه هم مهم است تا همه تعهداتی که در توافق تاریخی هسته ای داده شده است اجرایی شود.

وی افزود: گشایش های خوبی در روابط جهان با ایران به وجود آمده است و بسیاری از بانک های اروپایی و فرانسوی همکاری خود با ایران را آغاز کرده اند.

بارتلون تاکید کرد: اروپایی ها نمی پذیرند که مانعی در راه انجام تعهداتی که در برجام داده ایم به بهانه های مختلف از جمله انتخابات در کشورهای متعاهد کمرنگ شود.

رییس مجلس فرانسه با اشاره به دیدگاه های مشترک زیادی که در مسایل منطقه ای بویژه در لبنان، عراق، سوریه و سایر کشورها با ایران داریم افزود: راه حل بحران سوریه صرفا سیاسی است.