به گزارش سوکا از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری با اشاره به اینکه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یک نیروی راهبردی است، اظهار کرد: از زمانی که رهبر معظم انقلاب کلمه راهبردی را به نیروی دریایی ابلاغ کردند منظور ایشان این بود که از نیروی دریایی ساحلی به نیروی دریایی بین‌المللی تبدیل شود.

وی افزود: امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران دیگر نیروی ساحلی نیست و از نیروی دریایی ساحلی و آب‌های کم عمق بیرون آمدیم و در عرصه آب‌های بین‌المللی دریانوردی می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش به سفر ناوگروه چهل‌ و پنجم به آفریقای جنوبی و دورزدن آن در راستای حضور در اقیانوس اطلس اشاره کرد و افزود: مدت پنج ماه ناوگروه مذکور در شرایط دریایی سخت دریانوردی کرد و این امر ارزشمند است.

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی راهبردی به معنای آن است که بتواند در دریاهای آزاد حضور داشته باشد، تصریح کرد: نیروی دریایی راهبردی باید بتواند از منافع کشور هر جا لازم باشد دفاع کند و در توسعه دیپلماسی دفاعی کشور اثرگذار باشد.

وی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را دارای تعامل با کشورهای دنیا خواند و اظهار کرد: امر یادشده در راستای تاثیرگذاری در دیپلماسی کشور در حال اجرا است؛ این راهبرد را ادامه می‌دهیم و در آینده با کشورهای دیگری ارتباط برقرار می‌کنیم تا دیپلماسی دفاعی کشور را توسعه دهیم.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ‌روز و تولید داخل است، توضیح داد: در شمال کشور در منطقه چهارم دریایی امام رضا (ع) ناوشکن دماوند در صنایع شهید تمجیدی عملیاتی شده و در عرصه دریا دریانوردی می‌کند ضمن اینکه ناوهای موشک‌انداز دیگری در خط تولید است و این خط تولید همچنان ادامه دارد.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش همچنین از اجرای ۲۵ رزمایش در تخصص‌های مختلف در دریا و سواحل در شمال و جنوب کشور در سال جاری خبر داد و افزود: اواخر سال جاری رزمایش بزرگ ولایت ۹۶ را به مرحله اجرا درمی‌آوریم.