به گزارش سوکا به نقل از خبرگزاری صداوسیما،حسن روحانی پیش از عزیمت به ترکیه در فرودگاه برگزاری سیزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی را در استانبول مهم برشمرد و در عین حال گفت: گسترش مناسبات دوجانبه تهران – آنکارا نیز در این سفر مورد تاکید قرار می گیرد.

وی تأکید کرد:‌ ترکیه هم باید از فضای پسابرجام به‌خوبی استفاده کند.

روحانی در مورد این سفر افزود: این سفر سه روزه خواهد بود که دو روز اول آن برای شرکت در اجلاس سران کنفرانس اسلامی در استانبول است .

وی تصریح کرد: سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان مجمعی که همه کشورهای اسلامی را دور یک میز جمع می کند برای ما به‌خصوص در شرایط فعلی حایز اهمیت است.

روحانی گفت: امروز در جهان اسلام هم با مشکل تروریسم و هم با مشکل افراطی گری و فرقه گرایی مواجه هستیم و هم متاسفانه شاهد تجاوز برخی کشورها به کشورهای دیگر هستیم .

وی ادامه داد: یکی از اهداف سازمان کنفرانس اسلامی وحدت امت اسلامی و رفع اختلافات است.

رئیس جمهور اظهار داشت: امیدواریم در این اجلاس درباره مسئله رفع اختلافات در دنیای اسلام و ایجاد وحدت و انسجام در میان کشورهای اسلامی و به‌خصوص در زمینه مبارزه با تروریسم بحث‌های راهگشایی مطرح شود.

آقای روحانی گفت:‌ تا همه کشورها با همدیگر همکاری نداشته باشند مشکل افراطی گری و تروریسم حل و فصل نخواهد شد.

وی افزود: همه ما می دانیم مسئله جهان عاری از خشونت یکی از شعارهای جمهوری اسلامی ایران از آغاز به‌خصوص دولت یازدهم بوده و در دنیای اسلام مبارزه با تروریسم را همواره به طور جدی دنبال کرده است.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران عملاً‌ به هر ملت و دولتی که در مبارزه با تروریسم از ایران کمک خواسته، کمک کرده و کمک در عراق، ‌سوریه و کشورهای دیگر به خوبی انجام شده است .

وی ادامه داد: امیدواریم در این کنفرانس قدم موثری برای مبارزه با تروریسم برداشته شود.

روحانی گفت: در کنار این اجلاس ملاقات با سران کشورهای شرکت کننده و مباحث دو جانبه مطرح خواهد شد.

وی افزود: روز سوم این سفر به برنامه دوجانبه ایران و ترکیه اختصاص دارد.

رئیس جمهور گفت: مدتی بود که می خواستیم چنین سفری را انجام دهیم بنابراین می توانیم در کنار کنفرانس اسلامی یک روز را به مسائل دوجانبه با ترکیه اختصاص دهیم.

وی افزود: ترکیه همسایه بسیار مهمی برای ماست و در سال های گذشته همواره رو به توسعه و گسترش بوده است.

روحانی اظهار داشت: ترکیه هم باید از فضای پسابرجام به خوبی استفاده کند همانطوری که نخست وزیر ترکیه در سفر به تهران می گفت ما در روزهای تحریم در کنار شما بودیم و در پسابرجام می بینیم همه کشورها صف بسته اند و شرکت های مختلف وارد ایران می شوند بنابراین چرا ترکیه از این فضا استفاده نکند.

وی گفت:‌ ما از این نظر نخست وزیر ترکیه استفاده کردیم و گفتیم از این فضا باید استفاده شود.

رئیس جمهور افزود: امیدوارم مباحث مختلفی که در زمینه روابط دو جانبه داریم بتوانیم با مقامات ترکیه دنبال کنیم و در مورد مسائل منطقه ای که همواره با ترکیه رایزنی و همکاری کرداشته ایم ان‌شاءالله آن مسائل را هم دنبال می کنیم.

علی اکبر ولایتی و اسحاق جهانگیری، آقای روحانی را در سفر سه روزه به ترکیه بدرقه کردند.