فرد مبتلا به سرطان سینه، پس از درمان با کاهش سطح هورمون استروژن در بدن مواجه شده و دچار یائسگی زودرس می‌شود و از گرگرفتگی رنج می‌برد. در شرایط گُرگرفتگی فرد دچار تعرق شدید می‌شود، ضربان او بالا رفته و احساس گرمای شدید می‌کند.

به گزارش مهر، روش‌های فعلی رفع گرگرفتگی به دلیل بالا بردن سطح استروژن بدن برای این گونه افراد مضر هستند زیرا این هورمون سبب بازگشت سرطان خواهد شد. مطالعات پیشین نشان داده‌اند که طب سوزنی درد مفاصل این بیماران را درمان می‌کند و حال پژوهشگران تصمیم گرفتند تا تاثیرگذاری آن را روی گرگرفتگی این افراد نیز مورد آزمایش قرار دهند.

در این آزمایش ۱۲۰ نفر از کسانی که سرطان سینه خود را درمان کرده بودند شرکت کردند. این افراد روزانه چندین بار دچار حملات گرگرفتگی می‌شدند. شرکت کنندگان به طور تصادفی به ۴ گروه تقسیم شدند و به مدت ۸ هفته تحت ۴ نوع درمان قرار گرفتند.

گروه اول تحت درمان طب سوزنی قرار گرفت ولی به گونه‌ای که سوزن‌ها جریان الکتریکی ضعیفی را به بدن افراد منتقل می‌کردند. گروه دوم به وسیله داروی ضدتشنج به نام گاباپنتین مورد آزمایش قرار گرفتند. این دارو اثرات گرگرفتگی را در بیماران سرطانی از بین می‌برد. برای گروه سوم نیز طب سوزنی در نظر گرفته شد ولی این بار هیچ سوزنی وارد بدن افراد نشد و جریان الکتریکی نیز وجود نداشت. در نهایت گروه آخر نیز به وسیله دارونمای گاباپنتین مورد درمان قرار گرفتند.

نتایج حاصل از این آزمایشات نشان داد گروه اول که به وسیله طب سوزنی الکتریکی درمان شده بودند بیشترین سطح بهبودی را در خود نشان دادند. بعد از آنها گروه سوم بود که تحت درمان طب سوزنی ساختگی قرار گرفته بودند. آن دسته از افراد که داروی گاباپنتین مصرف کرده بودند بهبودی زیادی از خود نشان ندادند. در دو گروه اول، علاوه بر بهبودی، عوارض جانبی کمتری نیز مشاهده شد.