سازمان بسیج و مجموعه بسیج نشان داده است که صداقت دارد. البته بسیج به نظر ما محدود در همین تعدادی که در سازمان بسیجند نمی شود؛ خیلی‌ها هستند [که‌] دل‌هایشان با شماست، شما را تحسین می کنند، به شما احترام می گذارند، قدر شما را می دانند، در داخل سازمان بسیج هم نیستند؛ آنها هم بسیجی‌اند.

آن کسانی که ارزش‌های شما را قبول دارند، به آن ارزش‌ها احترام می‌گذارند، به زحمات شما، به خدمات شما، به مجاهدت شما احترام می‌گذارند، آنها هم از نظر ما بسیجی‌اند. حضور در صحنه یکی از مهم‌ترین کارهاست؛ توانایی‌های بسیج، توانایی‌های کارگشا و گره‌گشا است. امروز خوشبختانه در درون مجموعه‌ بسیج، شخصیت‌های برجسته‌ علمی، شخصیت‌های هنری، شخصیت‌های اجتماعی، شخصیت‌های سیاسی، فعالان اجتماعی، متنفذین در میان مردم کم نیستند؛ بسیج‌ تا امروز یک مجموعه‌ انسانی رو به رشد و رو به تعالی بوده است؛ بعد از این هم باید همین باشد.

آنچه بنده توصیه می‌کنم این است که توانایی‌های مجموعه‌ بسیج را باید بالا برد؛ الزاماتی وجود دارد: الزامات اخلاقی، الزامات رفتاری، الزامات عملی. الزامات اخلاقی، یعنی ما در درون خودمان اخلاقیات نیکوی اسلامی را پرورش بدهیم؛ از‌جمله این اخلاقیات صبر است، از جمله‌ این اخلاقیات گذشت است، از‌جمله‌ این اخلاقیات حلم و ظرفیت داشتن و جنبه داشتن است، از‌جمله‌ این اخلاقیات تواضع است؛ این خصوصیات را در درون خودمان تقویت کنیم.

الزامات رفتاری هم این است که همین خلقیات نیکو را در عمل با مردم، در عمل با محیط، در تعامل با جامعه و انسان‌ها به کار ببریم. امام صادق‌(ع) به اصحابش می‌فرمود: جوری عمل کنید در بین مردم که هر کس شما را می‌بیند، بگوید اینها یاران امام صادقند،‌ رحمت خدا بر امام صادق، مایه‌ تحسین برای ما بشوید.

رفتار یکایک عزیزان بسیجی، شما جوان‌ها، شما عناصر پاک، شما دل‌های پاکیزه و روشن، رفتار یکایک شما با آحاد مردم ـ که خیلی‌هایشان همان‌طور که گفتم به معنای واقعی کلمه بسیجی‌اند ـ باید جوری باشد که بگویند اینها پرورش‌یافتگان نظام اسلامی‌اند؛ مایه‌ جلب محبت، مایه‌ جلب احترام برای نظام اسلامی و برای جمهوری اسلامی. این الزامات عملی، الزامات جهادی و الزامات اجتماعی، کارهایی است که بایستی انجام بگیرد؛ یعنی تقویت خصال نیک در خود، برخورد مهربان و خدوم و تحسین‌برانگیز با محیط، عمل جدی در همه‌ جبهه‌ها ـ هم در جبهه‌ علم، هم در جبهه‌ فعالیت‌ها و خدمات مردمی، هم در جبهه‌ کار، هم در جبهه‌ سیاست، هم در جبهه‌ تولید ـ در هر جا که حضور دارید، کار جدی و بدون احساس خستگی و با پرهیز از تنبلی؛ کار کنیم.

این مجموعه‌ عظیم ـ که ده‌ها هزار فرمانده‌ آنها امروز در اینجا جمع هستند‌ـ می‌تواند کشور را به معنای واقعی کلمه، در همه‌ جهات مثبت حرکت بدهد، مایه‌ استقرار و ثبات باشد، مایه‌ ابهت نظام باشد که بحمدالله هست، امروز بسیج مایه‌ ابهت نظام است، مایه‌ افتخار نظام است.

بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار ۵۰ هزار فرمانده بسیج سراسر کشور، ۲۹ آبان ۹۲

منبع: www.khamenei.ir