باغ فتح آباد که در دو کیلومتری شهر کرمان قرار دارد و الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است، از آثار عصر قاجار و از یادگارهای فضلعلی خان بیگلربیگی است که عبور آب روستای فتح آباد از میان این باغ به آن صفا و طراوت خاصی می بخشیده است. زمان احداث این باغ به حدود سال های ۱۲۵۳ تا ۱۲۶۳ هجری قمری برمی گردد و مصالح به کار رفته در عمارت آن از خشت خام و تزئین آن با گچ است. در مقابل سر در این باغ حوضی به ابعاد ۶۰ در ۵ متر با فواره های زیبا طراحی شده بود و علاوه بر سر در باغ که ساختمانی دو طبقه دارد، طاق نماهایی نیز در طرفین آن احداث شده است. همچنین به فاصله حدود ۳۰ متری ضلع شرقی بنای اصلی، عمارت چهار فصل قرار دارد که در یک طبقه با پلان منسجم و چهارگوش مربع بنا شده است.

فضلعلی خان قراباغی ملقب به بیگلربیگی در دو دوره حکومت و فرمانروایی خود بر کرمان که مجموعا بیش از پنج سال به طول انجامید، این باغ را در خارج از شهر کرمان احداث کرد که تا زمان نصرت الممالک اول و دوم نیز از عمارت باغ فتح آباد استفاده می شده است.این باغ تاریخی طی چند دهه متروکه و به محل تجمع معتادان و افاغنه تبدیل شده بود، تا این که از اردیبهشت امسال عملیات مرمت و بازسازی آن آغاز شد و تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در گفت وگو با سوکا با بیان این که باغ فتح آباد کرمان الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است می گوید: اکنون این باغ به یکی از زیباترین بناهای تاریخی مرمت شده کرمان تبدیل شده است.محمد جهانشاهی می افزاید: با توجه به افزایش سفر گردشگران خارجی به استان کرمان پیش بینی می شود امسال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از بناهای تاریخی کرمان همچون باغ فتح آباد بازدید کنند و صنعت گردشگری کرمان رشد قابل توجهی را داشته باشد.

آمادگی ارگ بم

علاوه بر باغ فتح آباد، ارگ تاریخی بم نیز امسال از آمادگی بیشتری برای پذیرایی از گردشگران نوروزی برخوردار است و مکان های دیدنی آن نسبت به سال گذشته افزایش یافته است از این رو مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم، از پایان بازسازی اصطبل و آب انبار ارگ تاریخی بم و تغییر کاربری آن به چایخانه سنتی برای پذیرایی از گردشگران نوروزی خبر می دهد.

افشین ابراهیمی در گفت وگو با سوکا می گوید: برای نوروز امسال آماده سازی پارکینگ خودروها، سرویس بهداشتی، واحد های خدماتی، بلیت فروشی و چاپ بروشورهای راهنمای ارگ انجام شده است.

وی با بیان این که در ایام تعطیلات نوروز هر شب فیلمی از روند مرمت ارگ بم در محل ورودی ارگ به نمایش گذاشته می شود، می افزاید: برپایی نمایشگاه ماکت، عکس و فیلم در داخل ارگ و نمایشگاه دست یافته های باستان شناسی در ساختمان اداری ارگ از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده است .وی با اشاره به این که امسال مسیر بازدید مردم از ارگ بم را توسعه داده ایم تصریح می کند: اکنون گردشگران از دروازه اصلی ورودی ارگ تا انتهای سرباز خانه را می توانند براحتی بازدید کنند و درکنار این مسیر اصلی، مسیرهای فرعی نیز برای بازدید در نظر گرفته شده است.همه ساله در تعطیلات نوروز گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور به استان کرمان سفر می کنند تا ضمن بازدید از آثار و بناهای تاریخی این استان همچون باغ شاهزاده ماهان، ارگ بم، مجموعه های تاریخی گنجعلی خان و وکیل، کلوت های شهداد و…، از آب و هوای چهار فصل آن نیز لذت ببرند.

استانی که در بخشی از آن در فاصله چند کیلومتری از هم، گرم ترین نقطه کره زمین و یکی از سردسیرترن نقاط استان کرمان واقع شده است. همچنین جنوب این استان با آب و هوای بهاری، دشت ها و زمین های کشاورزی حاصلخیز، سرسبز و جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد، بخش دیگری از تنوع تاریخی و طبیعی این استان است. برای تعطیلات نوروز امسال نیز همانند سال های قبل تسهیلات و امکانات متعددی برای اقامت و بازدید گردشگران نوروزی در استان کرمان پیش بینی شده است.

سرپرست معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان این که استان کرمان با آمادگی کامل در بخش های مختلف اطلاع رسانی، اسکان و پذیرایی، آماده پذیرش مسافران نوروزی است، می گوید: به این منظور بیش از ۴۰۰۰ اتاق مربوط به تاسیسات گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مهمانپذیر ها و حدود ۵۲۰۰ کلاس درس مدرسه با درجه بندی های الف، ب و ج در نظر گرفته شده است.محمد جهانشاهی، می افزاید: بیش از ۲۵۰۰ کیلومتر از محور های مواصلاتی گردشگری در نقاط مختلف استان تحت پوشش طرح اطلاع رسانی راهنمایان گردشگری قرار دارد.

وی تصریح می کند: امسال در مناطق جنوبی استان کرمان شرایطی فراهم شده است تا گردشگران در کنار لذت بردن از طبیعت، از نمایشگاه های صنایع دستی، مراسم آیینی آداب و رسوم مردم جنوب استان کرمان و سایت های باستانی کنار صندل جیرفت، شهر دقیانوس و روستاهای تاریخی متعدد دیدن کنند.

حکمت قاسمخانی / سوکا