به گزارش سوکا، در بیست و ششمین قسمت از سریال تلویزیونی«معمای شاه»، استعفای محمد مصدق از نخست وزیری در اعتراض به عدم موافقت شاه با اختیارات بیشتر وی نمایش داده می‌شود.

این مسئله سبب می‌شود دربار شاهنشاهی بار دیگر به سراغ «قوام السطنه» برای اداره امور کشور برود. این مسئله باعث اعتراض شدید مردمی می‌گردد و قوام که در زمان نخست وزیری وی «بلوای نان» رخ داده بود، اینبار نیز دورانی پُر آشوب را سپری می‌کند که منجر به اعتراض مردمی به وی و حمایت از دکتر مصدق می‌گردد.

با سرکوب اعتراض های مردمی از سوی حکومت، جمع زیادی از مردم به خاک و خون کشیده می‌شوند که در نهایت این مسئله به نفع جنبش ملی کردن صنعت نفت تمام شده و با حمایت مردمی، مصدق بار دیگر به صحنه سیاسی کشور باز می‌گردد.

همچنین در قسمت ۲۶ سریال معمای شاه شاهد اعلام رای دادگاه لاهه به نفع ایران خواهیم بود. این سریال ۸۰ قسمتی به نویسندگی و کارگردانی «محمدرضا ورزی» و تهیه‌کنندگی «علی لدنی» در سیمای جمهوری اسلامی ایران ساخته‌شده است. ۸۰ بازیگر اصلی، ۵۲۰ بازیگر فرعی و بیش از ۵۶۰ نفر از عوامل پشت دوربین از اردیبهشت سال ۱۳۹۱ تاکنون در ساخت این اثر همکاری داشته‌اند.

معمای شاه به‌مرور وقایع تاریخی، اجتماعی و سیاسی ایران در فاصله سال‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۷ هم‌زمان با دوران پهلوی دوم می‌پردازد.

منبع: تسنیم