چطور شد به فکر معرق کاری بازار تبریز افتادید؟

از حدود سه چهار سال پیش طرحی در قالب ساخت پلان هایی از مکان های مختلف بازار تبریز را در قاب معرق آغاز کردیم که از جمله آنها می توان به دالان میرزا شفیع، راسته بازار، مسگربازارو تیمچه مظفریه اشاره کرد. البته قصد داریم تا آنجا که بتوانیم کل بازار تبریز از جمله کاروانسراها، بازار کفاشان، پامبیخچی بازارو دالان میرزا رضا را نیز به صورت پلان و با استفاده از هنر معرق کار کنیم. همچنین به تازگی طرح به تصویر کشیدن شغل ها و تیپ های شخصیتی و قدیمی موجود در بازار مثل کفاشی، پامبیخچی و قالی فروش دوره گرد را در قاب معرق آغاز کردیم.

آیا خلق این آثار به پیشنهاد نهاد ودستگاهی صورت می گیرد یا ایده و نظر شخصی است؟

این طرح یک نظر کاملا شخصی است و هیچ نهاد و اداره ای از موضوع طرح اطلاعی ندارد و با هزینه شخصی انجام می شود.

هدف شما از اجرای این طرح چیست؟

هدف از نقش زدن بازار تبریز در قاب هنر معرق، تبلیغ و ترویج فرهنگ هنر معرق در میان مردم و ماندگار کردن طرح بناهای تاریخی همچون بازار تبریز است.

ابعاد این پلان ها و وزن آنها چقدر است؟

هر پلان در ابعاد حدود ۸۰ در۱۴۰ سانتی متر و به وزن تقریبی ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم و از هزاران قطعه چوب ساخته می شود. به طور متوسط هرماه بیش از ۱۵۰ متر معرق توسط ۳۵ هنرمند در این کارگاه تولید می شود و آثار خود را علاوه بر ارائه در داخل کشور، به کشورهای خارج و حوزه خلیج فارس صادر می کنیم. البته کل هنرمندانی که با ما همکاری می کنند، حدود ۹۰ نفرند که ۳۵ نفر آنها در کارگاه و بقیه با پذیرفتن سفارش و کار در منازل در این صنعت فعالیت می کنند.

حمایت مسئولان و دست اندرکاران استان در حمایت از شما به چه نحوی است؟

متاسفانه با وجود پیشنهادهای ارائه شده به برخی ادارات و نهادها همچون شهرداری مبنی بر خرید آثار معرق به خصوص پلان های مربوط به بازار تبریز و نصب آنها در مراکزی چون مترو، هیچ اقدامی غیر از تشویق شفاهی آنها ندیدیم و گره کور توجه به این هنر بسیار ظریف و نفیس در زیرمجموعه ها و معاونان ادارات و شهرداری ها همچنان بسته مانده است. به عبارتی به رغم توافق با مدیران ارشد ادارات با همکاری نکردن مدیران میانی مواجه هستیم.

سعیده دلال علیپور

سوکا