به گزارش سوکا به نقل از ایرنا , ‘فدریکا موگرینی’ که در استراسبورگ صحبت می کرد, افزود: اتحادیه اروپا همچنین به حمایت های مستقیم از گفت وگوهای ژنو به صورت تلاش های میانجی گرانه ادامه خواهد داد.
وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا از قطعنامه ۲۲۵۴ و بیانیه ژنو در خصوص حل بحران سوریه حمایت می کند.
درحالی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش های ایران, روسیه و ترکیه برای تثبیت آتش بس در سوریه حمایت کرده که روز سه شنبه مذاکرات صلح سوریه موسوم به ‘آستانه ۳’ در پایتخت قزاقستان آغاز شد.
‘بشار الجعفری’ رئیس هیات سوری روز سه شنبه اعلام کرد که هیات سوری با نگاهی مثبت وارد این دور از مذاکرات شده است.
‘الکساندر لاورنتیف’ فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه خود در آستانه گفت که از اولویت های این دور از مذاکرات تثبیت آتش بس در سوریه است.
نخستین دور مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروه های مسلح معارض برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رو در رو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.
هیآت های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نیز پیش تر نشست دوم را برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز وکار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.
نشست سوم آستانه ۲۸ بهمن با حضور هیأت ایرانی به ریاست ‘حسین جابری انصاری’ معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران، هیات های روسیه ای و ترکیه ای، سازمان ملل، قزاقستان به عنوان میزبان، اردن و همچنین آمریکا به عنوان ناظر برگزار شد.