به گزارش سوکا و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، علی کفاشیان نایب رئیس اول فدراسیون و سرپرست کمیته فوتسال گفت: طبق برنامه‌ریزی و موارد تصویب شده در آسیا از این پس حجم فعالیت‌های فوتسال در جهت اجرای برنامه‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: در گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا فقط به برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا اکتفا می‌کرد اما بعد از اینکه قهرمانی آسیا در قسمت بانوان برگزار شد و مورد استقبال بیش از ۸ هزار ببینده تایلندی، ژاپنی و ایرانی قرار گرفت، اکنون AFC قصد دارد تا در رده‌های جوانان و نوجوانان نیز مسابقات مختلفی را برگزار کند. همچنین برنامه‌های آموزشی زیادی برای کشورها در نظر گرفته است. در فیفا نیز برگزاری مسابقات جام جهانی برای بانوان در نظر گرفته شده است که این امر می تواند به رشد و توسعه این رشته ورزشی کمک بسزایی کند.

نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال در ادامه بیان کرد: بودجه‌ای که در فیفا تصویب شده ، دو برابر بودجه در گذشته بوده و کشورهای اول تا آخر شرکت کننده در مسابقات جام جهانی با در اختیار داشتن این بودجه می‌توانند در مسیر توسعه قرار بگیرند و معتقدم افزایش دو برابری بودجه به خاطر درآمدزایی فوتسال بیشتر است. با موفقیتی که تیم‌های ملی فوتسال آقایان و بانوان در عرصه‌های بین‌المللی کسب کرده‌اند، مسئولیت‌های ما سنگین‌تر شده است.

وی ادامه داد: باشگاه‌های فوتسال در آسیا و جهان به حدی فعال شده‌اند که اکنون این امر باعث شده تا در هر کشوری شاهد روند صعودی فعالیت‌های فوتسال باشیم و این امر نشان دهنده رشد فوتسال است. کشورهایی که در فوتسال کاری نمی‌کردند، امسال مدعی شده‌اند به عنوان مثال قرقیزستان باعث شد تا ژاپن صعود نکند. کارها سخت‌تر شده و کشورها فعال‌تر شده‌اند و به همین دلیل مسئولیت ما بسیار سخت شده است.

وی در ادامه خطاب به مدرسان گفت: باید تلاش مضاعفی کنیم تا دستاوردهای خود را با حمایت شما مدرسان عزیز به عرضه ظهور برسانیم و علاوه بر حفظ آن، به فکر ارتقا باشیم. بازیکنان ایران پتانسیل بالایی برای موفقیت دارند که این امر از دانش و علم شما مدرسان و مربیان عزیز است که به بازیکنان منتقل داده می‌شود و در نهایت شاهد موفقیت‌های جهانی و آسیایی هستیم. بدون شک دستاورد جام جهانی بود حاصل کار شما مدرسان و مربیان بوده است. ما با اعتماد کردن به مربیان داخلی توانستیم عنوان سوم جهان را به دست آوریم و در آسیا حرف اول را بزنیم. این امر نشان می‌دهد که ورزش فوتسال ایران با در اختیار داشتن مربیان با تجربه و مدرسان زبده، می‌تواند بیشتر از موفق باشد.

سرپرست کمیته فوتسال گفت: در تقویمی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه‌ریزی کرده است، بخش مضاعفی از فعالیت‌های خود را به فوتسال اختصاص داده به گونه‌ای که در این دوره ۱۵ مورد در صورت جلسه فوتسال مطرح و در نهایت تصویب شد. این امر نشان می‌دهد که فوتسال در آسیا در حال رشد است و ابزارها و زیرساخت‌های لازم را برای این رشته فراهم خواهیم کرد. در همین راستا در حال احداث اولین آکادمی فوتسال تا امکانات و شرایط استاندارد و مطلوبی را در اختیار این قشر زحمت‌کش و موفق بگذاریم.

کفاشیان گفت: در نظر داریم تا سمینار بزرگ فوتسال را اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده برگزار کنیم که بزرگان فوتسال دنیا و مسئولین کنفدراسیون فوتبال آسیا در این سمینار حضور داشته باشند و بدون شک حاصل دستاوردهای آن، به سود فوتسال خواهد بود.

وی در ادامه گفت: قصد داریم تا میزبانی‌های زیادی را برای مسابقات فوتسال بر عهده بگیریم. گرفتن میزبانی در ایران باعث می شود تا موفقیت‌های مختلفی را به دست آوریم. اکنون در حال پیگیری نامه‌هایی که به ارگان‌های مختلف ارسال کرده‌ایم، هستیم تا بتوانیم تاییدیه میزبانی مسابقات ۲۰۲۰ را بر عهده بگیریم. اگر میزبانی جهانی را بر عهده بگیریم یک رویداد بزرگ جهانی نه تنها برای فوتسال بلکه برای ایران رخ خواهد داد. از بزرگترین مزایای این میزبانی تجهیز شدن بیش از پیش سالن‌های فوتسال و احداث آن خواهد بود. اکنون شانس بالایی برای گرفتن میزبانی این دوره از بازی‌ها داریم. ابتدا ۱۲ کشور برای میزبانی اقدام کرده بودند و اکنون فقط چهار کشور اسلواکی، نیوزلند، ژاپن و به همراه ایران برای جام جهانی ۲۰۲۰ کاندیدا هستند. البته ژاپن اعلام کرده که به نفع ما کنار خواهد رفت و ما شانس بالایی برای میزبانی داریم. امیدوارم مسئولین حمایت کنند و با در اختیار گذاشتن نامه‌ها و تاییدیه‌های مورد نظر، شرایط به گونه‌ای فراهم شود که میزبانی این رویداد بزرگ و مهم برای ایران گرفته شود. اگر در چند روز باقیمانده بتوانیم نامه‌ها را بگیریم یک کار بسیار بزرگی برای ایران اسلامی انجام داده ایم. میزبانی یکی از عوامل رشد وتوسعه فوتسال برای هر کشوری است.

کفاشیان در ادامه خاطرنشان کرد: اکنون با افتخاری که ایران به دست آورده، همه کشورها حاضرند در قالب بازی دوستانه و تورنمنت‌های بین‌المللی با ما به رقابت بپردازند و باید از این فرصت استفاده کرد. از شما مدرسان می‌خواهم با علم به روز، دانش بازیکنان را بالا ببرید و با تربیت مربیان و کادرهای فنی زمینه رشد و توسعه بیش از پیش فوتسال فراهم شود.

وی افزود: سازمان لیگ فوتسال در حال فعالیت است و ۱۴ تیم در رده آقایان و ۱۲ تیم در رده بانوان در لیگ برتر فعالیت خوبی دارند و در لیگ‌های پایه نیز مسابقات به خوبی برگزار می‌شود. همه مربیانی که در سطح باشگاه‌ها هستند باید نظارت کامل بر عملکردشان وجود داشته باشد و این امر وظیفه شما مدرسان این است. تیم ملی حاصل لیگ در رده‌های مختلف است. در بخش ملی نیز به کمک شما نیاز داریم تا با حمایت شما کادر فنی تیم ملی بتواند با اقتدار برنامه‌های خود را پیش ببرد.

سرپرست کمیته فوتسال ادامه داد: از کادر فنی خواسته‌ایم تا برنامه چهارساله بدهد. کار سختی داریم تا بتوانیم از عنوان سومی در جهان دفاع کنیم و نتایج بهتری به دست آوریم. گرفتن اولین مقام آسیایی بانوان بزرگترین افتخار بود با توجه به شرایطی که داشتند، توانستند در سخت‌ترین شرایط عنوان قهرمانی را به دست آورند.

وی گفت: باید فوتسال را در آسیا و جهان توسعه دهیم. باید هدف‌ها و پیشنهادات خود را به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا ارسال کنیم تا بتوانیم در مسیر رشد و توسعه فوتسال گام برداریم. ایران باید مرکز کلاس‌های آموزشی و توسعه فوتسال در سطح آسیا شود کشورهای مختلف تماس می‌گیرند و خواهان مربیان ما هستند تا در تیم‌های‌شان حضور داشته باشند. پس از شما می‌خواهم در راستای رشد و توسعه این رشته ورزشی از هیچ تلاشی دریغ نکنید.