همه پیش‌بینی می‌کنند میلان قدرتمند فینال را ببرد، اما تک‌گل دقیقه ۸۵ پاتریک کلایورت، طلایی‌ترین آژاکس دوران را قهرمان اروپا کرد. ادوین فن‌درسار، مایکل رویزیگر، دنی بلیند، فرانک رایکارد، فرانک دی‌بوئر، کلارنس سیدروف، ادگار داویدز، جاری لیتمنن، فینیدی جورج، مارک اورمارس، رونالد دی‌بوئر، فرد گریم، وینستون بوگارد، نوانکو کانو، پاتریک کلایورت و پیتر فن‌وسن بازیکنان همان آژاکس جادویی بودند. نگاهی دوباره به این اسامی نشان می‌دهد آژاکس بازیکنانی داشته که بعدها در مربیگری یا در میدان مسابقه به اسطوره‌هایی بزرگ تبدیل شدند. اسطوره‌ای‌ترین آژاکس تاریخ چه شد؟ نگاهی به سرنوشت برخی بازیکنان حاضر در این ترکیب طلایی پس از فینال تاریخی وین ۱۹۹۵ می‌اندازیم.

ادوین فن‌درسار

او اکنون ۴۴ ساله است. فن‌درسار که به عنوان برترین دروازه‌بان تاریخ فوتبال هلند شناخته می‌شود آن زمان یک جوان ۲۲ ساله بی‌تجربه بود. جادویی‌ترین لحظه فن‌درسار در فینال تاریخی وین وقتی بود که او در نیمه نخست ضربه سهمگین مارکو سیمونه را دفع کرد. فن‌درسار به رشد خود در سال‌های بعدی ادامه داد. او بعدها از آژاکس جدا شد و به ترتیب در یوونتوس، فولام و در نهایت منچستریونایتد بازی کرد و سال ۲۰۱۱ نیز برای همیشه دستکش‌ها را آویخت. ادوین سال ۱۹۹۰ وقتی فقط ۱۷ سال داشت به آژاکس پیوست. او پس از آن فینال رویایی، پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشت. شاید اگر آن فینال نبود فن‌درسار شهرت و موفقیت کنونی را نداشت. فینال ۲۰ سال پیش لیگ قهرمانان اروپا برای فن‌درسار جوان و ماجراجو نقطه آغاز یک دوره بسیار درخشان و پربار بود.

فرانک رایکارد

رایکارد در فینال وین مکمل دنی بلیند در خط دفاعی آژاکس بود. در واقع تیم هلندی در آن فینال مدیون خط دفاعی فوق‌العاده‌اش بود. البته بزرگ‌ترین سهم رایکارد از قهرمانی آژاکس در وین، پاس گلی بود که در دقیقه ۸۵ به پاتریک کلایورت داد. رایکارد در سال‌های بعد به مربی شاخصی در فوتبال دنیا تبدیل شد؛ هر چند اکنون تمام فعالیت او در این زمینه به هدایت آکادمی فوتبال مونته ورده در فلوریدای آمریکا خلاصه می‌شود. او سابقه مربیگری در تیم‌های ملی فوتبال عربستان، هلند و همچنین باشگاه‌های بارسلونا و گالاتاسرای را در ترکیه دارد.

فرانک دی‌بوئر

اگرچه دی‌بوئر در اصل یک مدافع وسط بود، اما در فصل ۱۹۹۵ ـ ۱۹۹۴ نقش یک دفاع چپ را گرفت و این نقش را در فینال وین هم تکرار کرد. او در فینال بخوبی وظیفه خود را در خط دفاع انجام داد تا با شایستگی جام قهرمانی را در دست بگیرد. دی بوئر پیش از آن که ‌ سال ۲۰۰۶ با پیراهن الشمال قطر از فوتبال بازنشسته شود ۳۰۰ بازی برای آژاکس و ۱۴۴ بازی برای بارسلونا انجام داد. این مربی هلندی هم‌اکنون سرمربی آژاکس است. آنها فصل گذشته برای چهارمین بار پیاپی قهرمان لیگ هلند شدند.

کلارنس سیدروف

در میان بازیکنان آژاکس مدل ۹۵، سیدروف نسبت به بقیه کم‌سن و سال‌تر بود. او در ۱۹ سالگی به بازیکنی قابل اتکا برای تیمش تبدیل شده بود و اکنون در ۳۹ سالگی از آن دوران به عنوان بهترین دوران فوتبالی‌اش یاد می‌کند. کلارنس پس از فینال ۹۵ بلافاصله به سمپدوریا منتقل شد و در سال‌های بعد، سر از رئال‌مادرید و در نهایت آ.ث.میلان درآورد. او در این مدت سه بار دیگر لذت قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را چشید. او فصل گذشته به مدت چهار ماه هدایت تیم میلان بحران‌زده را به عهده گرفت، اما خیلی طول نکشید که از سمت خود برکنار شد.

ادگار داویدز

هافبک سابق بارنت در فینال ۱۹۹۵ وین در کنار سیدروف، زوج موفقی در خط هافبک آژاکس ساخته بودند. داویدز در سال‌های فوتبال خود در هلند موفقیت‌های زیادی به دست آورد؛ اما سال‌ها بعد وقتی به فوتبال ایتالیا رفت آن موفقیت‌ها را بهتر تکرار کرد، بخصوص با پیراهن باشگاه یوونتوس. او سال گذشته با مربیگری تیم بارنت، تجربه کوتاه‌مدتی به دست آورد. داویدز در ۴۲ سالگی هنوز خودش را برای مربیگری آماده نمی‌داند.

رونالد دی‌بوئر

«تا به حال به این اندازه خوشحال نبودم.» این جمله‌ای بود که دی‌بوئر در وصف احساس خود پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا به کار برد. پیروزی مقابل میلان و کسب عنوان قهرمانی او را بسیار هیجان‌زده کرده بود. اگرچه این رقیب همیشگی او در آژاکس یعنی کلایورت بود که گل قهرمانی را زد، اما او نیز نقش قابل توجهی در قهرمانی وین داشت. او پیش از این که ‌سال ۱۹۹۹ آژاکس را ترک کند تجربه پنج قهرمانی را با تیمش در لیگ هلند به دست آورد. او هم‌اکنون دستیار سرمربی آژاکس است و بر تیم جوانان هم نظارت دارد.

پاتریک کلایورت

دقیقه ۷۰ بود که نوجوان ۱۸ ساله به میدان آمد. پاتریک کلایورت با همان گل تاریخی که در فینال وین ۱۹۹۵ زد خود را به فوتبال دنیا معرفی کرد. فقط و فقط ۱۳ سال طول کشید تا فوتبال درخشان کلایورت غروب کند. او در حالی برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد که ۱۴۹ گل را در ۳۴۳ بازی برای تیم‌هایی نظیر بارسلونا، میلان، آژاکس و نیوکاسل به ثمر رساند. او که در دوره مربیگری فن‌خال در تیم ملی فوتبال هلند دستیار او بود چندی پیش هدایت تیم ملی کوراسائو را به عهده گرفت. کوراسائو یکی از جزایر دریای کارائیب محسوب می‌شود. این کشور در شمال ونزوئلا قرار گرفته و تیم ملی فوتبال آن از سال ۲۰۱۰ شروع به فعالیت کرده است. این تصمیم کلایورت برای هدایت یک تیم کاملا گمنام تعجب بسیاری را به دنبال داشت.

منبع: : دیلی‌میل‌‌

‌هیلدا حسینی‌خواه

ورزش