این آثار به سفارش اداره کل نمایش سیما تولید می‌شود و بعد از آماده شدن برای پخش در اختیار یکی از شبکه‌های سراسری قرار می‌گیرد. موضوع سریال آمین پلیسی است و تله‌فیلم من پدرم دریا درباره مبارزه با دزدان دریایی است.

در روزهای پایانی تصویربرداری سریال آمین، نیما رئیسی و شهرزاد کمال‌زاده با پیوستن به این سریال در دو نقش متفاوت ظاهر شدند. رئیسی در سریال آمین نقش یک خلافکار را به‌عهده دارد که در طول داستان، بیننده فقط صدای او را می‌شنود و در پایان داستان هویت اصلی او معلوم می‌شود. کمال‌زاده هم ایفاگر نقش خلافکار است. داریوش فرهنگ، امین حیایی، کاظم بلوچی، هادی ساعی، بهناز جعفری، آشا محرابی، سودابه بیضایی، شاهرخ استخری، خاطره حاتمی، محمدرضا داوودنژاد، مهدی محرابی، یوسف تیموری و مهرناز مهرآرا، بازیگران اصلی این سریال هستند.

تاکنون حدود ۵۰ درصد از مراحل تدوین آمین انجام شده و بزودی ساخت موسیقی آن نیز آغاز می‌شود. تصویربرداری این سریال پلیسی با مشارکت ناجی هنر خرداد سال گذشته به کارگردانی منوچهر هادی در تهران آغاز شد و مهرماه تصویربرداری فاز اول آن به پایان رسید. سپس بعد از وقفه‌ای سه ماهه فاز دوم این اثر را بهرنگ توفیقی در تهران و شمال کشور مقابل دوربین برد. در خلاصه داستان سریال آمین که زامیاد سعدوندیان فیلمنامه‌ آن را نوشته، آمده است: سرهنگ شیرازی، فرمانده تیم ویژه آمین مسئول رسیدگی به پرونده مجرم و خلافکار فراری به نام همایون تمدن است که سال گذشته طی عملیات گروگانگیری، برادر سرهنگ را به شهادت رسانده است. پلیس با کشف کانتینری حامل مواد مخدر به ردی از همایون می‌رسد. همزمان فرزند همایون برای مراسم سالگرد مرگ همسرش مریم نوین وارد ایران شده و ماموران علاوه بر بررسی سرنخ کانتینر، وی را نیز برای رسیدن به همایون تحت نظر می‌گیرند. سریال آمین به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی در ۲۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای در گروه مجموعه‌های نمایشی مرکز امور نمایشی سیما تولید می‌شود.

مبارزه فرهنگ با دزدان دریایی

تصویربرداری فیلم «من پدرم دریا» به کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی مهدی تربتی‌فرد که چند روز قبل در جنوب کشور آغاز شده بود، بعد از پایان ضبط صحنه‌‌های مربوط به داخل جزیره در یک نفتکش غول‌پیکر روی آب‌های خلیج‌فارس ادامه دارد. بیشتر سکانس‌های این فیلم روی این نفتکش ضبط خواهد شد.

داریوش فرهنگ در این اثر نقش ناخدا یاور و حسین مهری نقش پارسا، پسر ناخدا را بازی می‌کند. حسن جوهرچی هم ایفاگر نقش کاپیتان کشتی است. افشین نخعی، سارنگ بهمنی، ساناز نیک‌نام، افشین طائی، امین سیدی، داوود محمدی، ناهید ثناگو و مرتضی زارع دیگر بازیگران این اثر هستند.

فیلمنامه «من پدرم دریا» را کریم خودسیانی و حمزه صالحی به صورت مشترک نوشته‌اند و داستان آن درباره پارسا، فرزند ناخدا یاور است که برای تصویربرداری از انتقال نفت توسط نفتکش به کشورهای خارجی، راهی سفری دریایی می‌شود. این در حالی است که به دلیل مقتضیات شغل پدر، پارسا همواره دچار تعارضات اساسی با او بوده، اما حمله دزدان دریایی خلیج عدن به نفتکش ایران و عملیات موفقیت آمیز نیروی دریایی ارتش به فرماندهی ناخدا یاور با دزدان، باعث تغییر نگاه پارسا نسبت به پدرش می‌شود. در این فیلم مبارزه نیروی دریایی کشورمان به دزدان دریایی به تصویر کشیده می‌شود.

تصویربرداری این فیلم تلویزیونی در جزیره خارک و بوشهر انجام می‌شود. این مرحله از کار طبق برنامه‌ریزی تا آخر اردیبهشت ادامه خواهد داشت. (جام‌جم)