به گزارش سوکا به نقل از ایرنا، «سیدعباس عراقچی» عصر امروز -یکشنبه- در حاشیه اجلاس ویژه بیستمین سالگرد اجرایی شدن سی امین کنوانسیون منع گسترش سلاح های شیمیایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی پیرامون ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمیایی اظهار داشت: هر گونه اقدام خودسرانه آمریکا در گذشته در سوریه و احتمالا در آینده خلاف قواعد بین المللی خواهد بود و به شدت محکوم است.

وی گفت: هیچ کشوری اجازه ندارد خودسرانه و به تشخیص خود عملیاتی را در کشور دیگر و به بهانه اینکه تشخیص داده است که امر خلافی صورت گرفته است، انجام دهد.

عراقچی تصریح کرد: موضع قاطع جمهوری اسلامی محکومیت این حمله آمریکا بوده و هشدارهای لازم هم داده شده که هر گونه حمله در آینده هم محکوم خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان این که مشورت ها و رایزنی های نزدیکی بین ما و کشورهای اروپایی در این خصوص جریان دارد افزود: در سفر اخیر آقای ظریف به این موضوع هم پرداخته شد و امیدواریم که دولت آمریکا از هر گونه اقدام خودسرانه و خلاف حقوق بین الملل خود داری کند.

عراقچی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش و وظایف نهادهای بین المللی همچون سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در خصوص ادعاهای آمریکا اظهار داشت: سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی در پی اجرای کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی است. این کنوانسیون در حقیقت یکی از موفق ترین کنوانسیون های خلع سلاح در جهان به حساب می آید و بیش از ۹۵درصد سلاح های شیمیایی که در دنیا بوده توسط این کنوانسیون منهدم شده است.

وی با ابراز نگرانی از دستیابی گروه های تروریستی به سلاح های شیمیایی گفت: همان طور که در سوریه شاهد بودیم که گروه های تروریستی به‌ویژه داعش با استفاده از این سلاح ها به مردم بی دفاع حمله کردند و بعد منجر به بحرانی شد که در سوریه پیش آمد و اتهاماتی نسبت به دولت سوریه زده شد.