به گزارش سوکا از فارس، شبکه «فاکس‌نیوز» در گزارشی نوشت که تقابل خطرناک میان شناورهای ایران و آمریکا بسیار رایج‌تر از برآوردهای پیشین است.

هفته گذشته یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که درگیری‌های خطرناک بین شناورهای ایران و آمریکا در خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

طبق گفته این مقام دفاعی آمریکا، در اولین نیمه سال ۲۰۱۶، ۱۹ تقابل خطرناک بین شناورهای ایران و آمریکا و وجود داشته که نیروی دریایی آمریکا این تقابل‌ها را «ناامن و غیرحرفه‌ای» خوانده بود. در اولین نیمه سال ۲۰۱۵، شمار این تقابل‌ها ۱۰ مورد بود.

این آمار و ارقام بعد از گزارش روز جمعه فاکس‌نیوز منتشر شد که تأکید کرده بود چنین تقابل‌هایی در سال جاری میلادی بیش از ۵۰ درصد بوده است.

با اینحال، یک مقام دفاعی آمریکا روز گذشته اعلام کرد که نیروی دریایی آمریکا آمار و ارقام خود را اواخر هفته مورد بررسی قرار داده است و برخی از آنها را مجدداً طبقه‌بندی کرده است.

طبق این گزارش، فرماندهی مرکزی آمریکا در ماه ژوئیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۲۶ تقابل خطرناک در اولین نیمه ۲۰۱۶ صورت گرفته است.

ارقام جدید نشان می‌دهد که در اولین نیمه سال جاری میلادی، میزان تقابل‌های شناورهای ایران و آمریکا بیش از این آمار بوده است که البته خود این آمار کمتر از برآوردهای اولیه فرماندهی مرکزی آمریکا است.

بعلاوه، طبق این آمار، از ماه ژوئیه ۱۱ تقابل خطرناک وجود داشته و تنها در هفته گذشته، چهار تقابل با ایران وجود داشته که یکی از آن‌ها کشتی نیرو دریایی آمریکا را وادار به شلیک تیر هشدار کرد.

در مجموع، ۳۰ تقابل خطرناک بین شناورهای ایران و آمریکا تابحال در سال جاری میلادی وجود داشته است که این تقابل‌های صورت گرفته با ایران در ۸ ماه اخیر بسیار خطرناک‌تر از تقابل‌های شناورهای ایران و آمریکا در تمامی سال گذشته میلادی بوده است.

طبق گفته مقام آمریکایی، در سال ۲۰۱۵، ۲۴ تقابل ناامن با شناورهای ایران ثبت شده است.