مورینیو هفته های بسیار عجیبی را پشت سر گذاشت. روزهایی که پشت سرگذاشت بسیار تلخ و غیرقابل باور بودند. چه کسی گمان می کرد قهرمان فصل ۲۰۱۵-۲۰۱۴ اکنون جز پایین نشین های جدول لیگ برتر باشد؟ چه کسی گمان می کرد در پایان هفته شانزدهم لیگ برتر چلسی ۹ شکست را در کارنامه خود ثبت کرده باشد؟ چه کسی پیش بینی این را می کرد که ادن هازارد به عنوان برترین بازیکن لیگ برتر انگلیس در فصل گذشته این فصل نه تنها ضعیف ترین بازیکن چلسی که یکی از ضعیف ترین بازیکنان لیگ برتر باشد؟ اصلا چه کسی به این فکر می کرد خوزه مورینیو اخراج شود؟

خونسردی های خاص مورینیو

مورینیو برای آخرین بار به استمفوردبریج (ورزشگاه اختصاصی چلسی) رفت. خودش هم می دانست بار آخر است. البته مورینیو که همیشه استاد جنگ های روانی بوده خوب بلد است در اوج فشار چگونه خودش را خونسرد نشان بدهد. او با لبخند و آرامش خاصی قدم برمی دارد، انگار نه انگار که اخراج شده، انگار نه انگار که تیم قهرمان فصل گذشته را رده شانزدهمی تحویل داده و رفته است. مورینیو سوار اتومبیل می شود و می رود. کجا؟ قطعا خانه. پس از آن چه؟ کمی صبر کنید. به زودی مشخص می شود آقای خاص دنیای فوتبال چه خواهد کرد. او با اینکه اخراجی است اما می تواند بابت دریافت پیشنهاد از باشگاه های بزرگ خوشحال باشد. مورینیو و واژه “اخراج” اصلا به هم نمی آیند. ولی سلسله اتفاقاتی باعث شد تا این اتفاق از همان ابتدای فصل کلید بخورد. در واقع کابوس اخراج خیلی زودتر از حد تصور به سرمربی پرتغالی چلسی نزدیک شد.

آغاز بحران با خانم دکتر

همه چیز از همان هفته نخست و تساوی مقابل سوانسی شروع شد. همان دیداری که ادن هازارد در آن مصدوم شد و همان دیداری که کارنیرو پزشک زن چلسی تصمیم گرفت هازراد برای ادامه معالجه به بیرون از زمین منتقل شود، اتفاقی که خشم شدید مورینیو را به دنبال داشت. در آن مسابقه چلسی با اخراج کورتوآ دروازه بانش ۱۰ نفره شده بود و خروج موقتی هازارد به معنای ۹ نفره شدن ولو برای دقایقی بود. مورینیو اعتقاد داشت در آن لحظات خارج کردن هازارد از میدان با تصمیم کارنیرو تصمیم احمقانه ای بود. این دیدار آغازی برای بحران های مورینیو بود. توهین رکیک به خانم دکتر ( که بعدها در لب خوانی فاش شد) و پس از آن اخراج این پزشک مورینیو را وارد دومین بحران کرد.

حالا که مرد پرتغالی از چلسی اخراج شده است اخباری مبنی بر بازگشت این خانم دکتر شنیده می شود.

یک چلسی به هم ریخته

شکست پشت شکست و چقدر مورینیو و چلسی خوش شانس بودند که حداقل از لیگ قهرمانان اروپا حذف نشدند. هیچکس سر جای خودش نبود. تیبوت کورتوآ دروازه بان بلژیکی چلسی که در فصل گذشته تبدیل به یکی از برترین دروازه بانان جهان شده بود گل های متعددی را دریافت کرد و نشانی از آن کورتوآی فصل گذشته نداشت. دیه گو کاستای سابقا گلزن حالا چیزی جز حاشیه برای تیمش نداشت و با بی اخلاقی هایش همه را به ستوه آورده بود. او همه کار می کرد به جز اینکه گل بزند و یا حتی پاس گل بدهد. ادن هازارد ستاره فصل گذشته چلسی که جایزه برترین بازیکن فصل را نیز برد در این فصل کاملا در ترکیب تیمش محو شده بود و به ناکارآمدترین بازیکن تیمش تبدیل شده بود. برانسیلاو ایوانوویچ هم اوضاع بهتری نداشت و با اشتباهات خود در خط دفاعی نشان داد مشکلات تیم آبی پوش لندنی یکی ، دو تا نیست.

فابرگاس هم پاس گل دادن را از یاد برده همانطور که بقیه نقش های فصل قبل خود را فراموش کرده اند. افت دسته جمعی در یک تیم هر چند خیلی عجیب نیست اما مورینیو نظر دیگری دارد. یک نظر بسیار بحث برانگیز.

پای خیانت در میان است؟

“نیمه تاریک وجود من” یکی از جنجالی ترین کتاب هایی است که در چند سال اخیر در حوزه فوتبال به چاپ رسیده است. این کتاب درباره خوزه مورینیو است. بخش جنجالی این کتاب مربوط به جایی است که وی بازیکنان رئال مادرید را خیانت کار می داند. او شاگردان سابق خود در رئال مادرید را خطاکار توصیف می کند. اما اینبار مورینیو و در باشگاه چلسی حتی اجازه نداد کار به چاپ کتاب برسد. او از همین الان بازیکنان چلسی را خیانت کار می داند. انگشت اتهام به سوی پنج نفر دراز است که اتفاقا هیچ کدامشان هم انگلیسی نیستند، نمانیا ماتیچ، برانسیلاو ایوانوویچ، ادن هازارد، دیه گو کاستا و سسک فابرگاس. اما ممکن است اتهام مورینیو گستره وسیع تری را در بر بگیرد. خیانت در چلسی را می توان باور کرد. می توان آن را هم با ذکر دلایل زیادی انکار کرد. گذشت زمان در این مورد شاید چیزهای بیشتری را فاش کند.

راه پرهیجان مورینیو

مورینیو بهترین مربی اخراجی دنیاست. در حالی که اخراج شده شنیده می شود رئال مادرید او را می خواهد. البته این فقط یک احتمال است، احتمالی که البته فعلا تکذیب شده اما کیست که نداند پرز رییس باشگاه رئال از مدت ها به بازگشت مورینیو به این تیم فکر می کند. حتی اگر رئال هم نباشد نوبت به باشگاه های دیگر هم می رسد. مورینیو روزهای بسیار بدی را با چلسی پشت سر گذاشت اما این اصلا برای مدیران برخی از باشگاه ها مهم نیست. آنها هنوز هم به مورینیو به چشم یکی از بهترین مربیان دنیا نگاه می کنند. آقای خاص حتی نحوه اخراج شدنش هم خاص بود. او خیلی خاص هم برمی گردد. خاص تر از قبل. بازگشتی قدرتمندانه.

منبع: دیلی سان / مترجم : هیلدا حسینی خواه