به گزارش سوکا ، محمدحسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور صبح امروز در نشست‌خبری، گفت: در این انتخابات ۱۲ هزار و ۶۷ نفر ثبت‌نام کردند که تعداد و استقبال بسیار خوب بود، به خصوص جوان‌ترها استقبال خوبی کردند. در این دور از انتخابات، ثبت‌نام‌کنندگان نسبت به دور قبل افزایش چشم‌گیری داشته‌اند و در نهایت ۴ هزار و ۸۴۴ نفر در سراسر کشور برای انتخابات مجلس رقابت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه یک هزار و ۴۸۰ نفر از مجموع ۶ هزار و ۳۳۳ نفری که تایید شدند، انصراف دادند، گفت: در نهایت ۴ هزار و ۸۴۴ نفر در سراسر کشور با یکدیگر برای انتخابات مجلس رقابت خواهند کرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه متخلفان شناسایی و پرونده آنها به قوه قضائیه ارسال شده است، خاطرنشان کرد: امروز تبلیغات در سراسر کشور متوقف است و هرگونه تبلیغی تخلف است.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه افزود: تعداد تعرفه‌ها به حدی است که برای هر دو دوره انتخابات مجلس کفایت می‌کند.

مقیمی اظهار داشت: ۱۳۰ میلیون تعرفه در اختیار استان‌ها قرار گرفته و اگر تعرفه‌ای اضافه بیاید عودت داده خواهد شد و هرگز قابل استفاده نخواهد بود و به عنوان اوقاف دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: ساعت رای‌گیری حداقل ۱۰ ساعت و از ۸ صبح تا ۱۸ بعدازظهر فرداست؛ اگر حوزه‌ای نیاز به تمدید داشته باشد با تایید وزیر کشور صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: هر شعبه‌ای که کار رای‌گیری‌اش به اتمام برسد با حضور هیئت نظارت شمارش آراء آغاز و صورتجلسه خواهد شد و پس از آنکه یک جا جمع شد، نتیجه انتخابات آن حوزه اعلام خواهد شد. در برخی حوزه‌ها همان روز نتیجه آراء اعلام خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین در خصوص شایعه تایید صلاحیت برخی کاندیداها در شب گذشته از سوی شورای نگهبان اظهار داشت: هیچ تایید صلاحیت داوطلبی شب گذشته از سوی شورای نگهبان به ما اعلام نشده و این را تکذیب می‌کنم.

وی افزود: ۳۰ نفر برای انتخابات مجلس، ۱۶ نفر برای انتخابات مجلس خبرگان و ۴ نفر اقلیت‌های دینی از تهران انتخاب خواهند شد.

مقیمی با اشاره به اینکه مردم در همان ساعت‌های اولیه پای صندوق‌های رای حاضر شوند، گفت: از داوطلبان می‌خواهیم لیست و کد انتخاباتی داوطلبانی که می‌خواهند انتخاب کنند را از قبل در اختیار داشته باشند تا در حین دادن رای دنبال لیست افراد نباشند تا در وقت صرفه‌جویی و روال به خوبی انجام شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره ادعای برخی مبنی بر آوردن جمعیتی برای رای دادن در شهر تهران، خاطرنشان کرد: ما در کل کشور ۵۴ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۴ نفر واجد شرایط رای دادن داریم. کار سازمان یافته در این زمینه تخلف خواهد بود و ما برخورد خواهیم کرد، اما اینکه یک نفر در شهر دیگری حضور دارد و رای بدهد، مشکلی نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر انتخابات به مرحله دوم کشیده شود، زمان برگزاری آن چه زمانی خواهد بود؟ گفت: حداکثر یک ماه پس از برگزاری دور اول انتخابات و با تایید شورای نگهبان دور دوم انتخابات نیز برگزار خواهد شد.

مقیمی با اشاره به اینکه تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی تا روز آخر انتخابات رصد خواهد شد، درباره قطع پیامک‌های انبوه و خبری، تصریح کرد: ما به رسانه‌ها با یک دید نگاه می‌کنیم، برای ما تسنیم و ایرنا و موافق و مخالف دولت فرقی ندارد و هرکس تخلف کند، پرونده تخلف را به قوه قضائیه ارسال خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: روز شنبه ۸ اسفندماه مدارس تعطیل نخواهد بود؛ سعی می‌کنیم در روز جمعه کار را تمام کنیم تا مدارس در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد، اما اگر مدرسه‌ای کارش تمام نشود بخشی از مدارس در اختیار ما خواهد بود.

وی تاکید کرد: همه رای‌دهندگان در هنگام اخذ رای شناسنامه و شماره‌ملی داشته باشند.