حسن پلارک در گفت وگو با فارس در رابطه با پروژه ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) گفت: این پروژه که از آن به عنوان پروژه معراج یاد می شود شامل ترفیع گنبد حرم مطهر امام حسین (ع) تا ۷٫۵ متر است. در این طرح گنبد قبلی سالم می ماند و گنبد جدیدی که مراحل ساخت آن رو به اتمام است بر روی گنبد قبلی جایگزین می شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات افزود: برای اجرای این طرح باید ستون های اطراف ضریح تقویت شود تا بتواند ۲۰۰ تن بار را تحمل کند و با فعالیت های بسیار پیچیده فنی به گونه ای که به قبور مطهر شهدا آسیبی نرسد این پروژه انجام شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که این ستون ها در فاصله ۱٫۵ متری ضریح مطهر قرار داشتند در اربعین سال گذشته به چند زائر آسیب وارد شد و شهید شدند. این اتفاق باعث شد تا ما در اجرای این طرح تغییراتی انجام دهیم و به موجب آن با کارهای کارشناسی بسیار دقیق بنا شد تا ستون ها علاوه بر تقویت لاغر نیز شوند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات گفت: هم اکنون در حال اجرای لاغرسازی اولین ستون هستیم و زمانی که هر ۴ ستون لاغر و تقویت شوند همزمان گنبد در کرمان، تهران و اراک ساخته شده و به کربلای معلی منتقل می شود.

پلارک در ادامه تصریح کرد: هم اکنون کار مونتاژ این گنبد در کارگاه ستاد بازسازی عتبات در شهر کرمان آغاز شده و انشاءالله تا یکسال و نیم دیگر مراحل نصب آن هم به اتمام می رسد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به فعالیت های این ستاد در سوریه گفت: هم اکنون کار ترمیم گنبد حضرت زینب (س) آغاز شده و این کار توسط ستاد خوزستان انجام می شود. آنها خشت های طلایی که در اثر تیراندازی آسیب دیده است را تعمیر و جایگزین می کنند.

وی افزود: مرحله بعدی طرح توسعه و مسقف کردن صحن حضرت زینب (س) است که این فضا به رواق های حرم اضافه می کنیم. همچنین با دولت سوریه در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم تملک زمین های اطراف حرم را بگیریم و آنها را به حرم متصل کنیم.